
V jeden se objevily v Česku dvě zprávy. Obě jsou z těch opravdu alarmujících. Obě ukazují, jak velkým problémem je lidstvo, když se chová naprosto sobecky.
V Mladé Boleslavi si mladá aktivistka z party Extinction Rebellion, přilepila ruku k silnici (zde). Minulý týden, kdy blokovala dopravu protestem v sedě, ji totiž policie jednoduše odnesla. Jak její akce pomůže kolabujícím ekosystémům, o kterých mluvila, není v tuto chvíli jisté. Je však jisté, že přibylo lidí, kteří o aktivistech nechtějí ani slyšet.
Čtěte také:
Německo určuje energetickou politiku EU
Světové emise rostou, OZE navzdory
Současně vyšla i zpráva o tom, že průzkumné týmy našly u kalifornského pobřeží podmořskou skládku nepředstavitelných rozměrů, kterou tvoří asi 25 000 zrezivělých barelů se zatím neznámým obsahem (zde). Výzkumníci se obávají, že v sudech bude před desítkami let zakázaný obecně jedovatý insekticid DDT. I kdyby v sudech bylo něco jiného, je z podstaty nálezu vysoce pravděpodobné, že půjde o jinou jedovatou látku. Jak dostat zkorodované sudy nad hladinu a bezpečně je zlikvidovat, nebo co s nimi vůbec udělat, to se bude teprve vymýšlet. Že to nebude nic jednoduchého, ani levného je jisté.
Kdyby zelení aktivisté a další příslušníci té Zelené fronty chtěli něco opravdu dělat pro životní prostředí, podobné případy jim nabízejí obrovský zásobník aktivit. Třeba jak začít efektivně čistit asijské řeky, z nichž některé již jsou skutečnými řekami odpadků, jež všechny plují do oceánů? Čističky odpadních vod tamtéž, nebo v Africe? Ale i v tuzemsku by se našlo leccos k napravování. Skutečná ekologie totiž není jen oxid uhličitý a tupé omílání manter o klimatické krizi a kvůli ní kolabujícím ekosystémům. Jeden, pořádně veliký ekosystém může skutečně zkolabovat u Kalifornie. Další kolabují v řekách Jihovýchodní Asie. Nebo v českých lesích, kde se právě i kvůli aktivistům nevídaně rozšířil kůrovec. Ostatně, jestli má česká krajina zadržovat vodu tak, jako dřív, nebo tak jak bychom potřebovali, je práce „jako na kostele“.
Jsou snad jiné, než „klimatické“ problémy a hrozby málo problematické a hrozivé? Nebo jen situace okolo nich nepřitahuje pozornost zeleného a dotačního byznysu, že se nevyplatí se jim věnovat?