Ekologičtí aktivisté chystají narušení pořádku

Ekologičtí stále častěji porušují zákony a dostávají se do střetů s policií.. Ilustrační foto: Ende Gelände

Na poli ekologického aktivismu se přitvrzuje. Radikální uskupení Extinction Rebellion, které má i českou pobočku Rebelie proti vyhynutí, chce masivně používat tzv. občanskou neposlušnost. Aktivisté požadují, aby se vlády více angažovaly v odvrácení klimatické a ekologické krize.

Extinction Rebellion už má za sebou několik akcí. V pěti anglických městech zablokovali dopravu, v Haagu lidským řetězem okupovali Mezinárodní soudní tribunál či v Austrálii krátce zabrali budovu parlamentu. V Paříži proti jeho členům museli zasáhnout policisté pepřovými spreji. Česká odnož o sobě dala vědět připoutáním se jednoho z aktivistů k Úřadu vlády, napsal server Lidovky.cz.

Čtěte také:
Studentské „stávky“ za klima chtějí nemožné
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

„Rebelové“ už se ale stihli i pohádat kvůli chystané blokádě letiště v Londýně drony či stvořit ještě radikálnější odnož BirthStrike odrazující ženy od rození dětí.

Na své akce získávají významné finanční prostředky. Z amerického fondu, který v minulosti podpořil třeba studentské stávky za klima Fridays for Future, přiteklo k rebelujícím aktivistům půl milionu liber, v přepočtu na koruny téměř patnáct milionů.

Ačkoliv XR, jak si členové název svého hnutí zkracují, nenabízí žádné konkrétní řešení, stanovilo si tři body, jejichž splnění požaduje po politicích. Chce, aby „mluvili pravdu“, což přeloženo do řeči činů znamená vyhlášení klimatické nouze. Vyžaduje také dosažení takzvané uhlíkové neutrality, kdy se vypouští jen tolik uhlíku, kolik ho planeta vstřebá, a to do roku 2025. Evropská unie se k témuž zavázala do roku 2050. Zřejmě nejradikálnějším bodem je pak vytvoření občanských shromáždění, která by měla fungovat na principu soudní poroty náhodně vybírané z lidu. Po příkladném informování od expertů by pak tyto lidové tribunály rozhodovaly o přijetí zvláštních opatření pro záchranu planety. „Je to transparentní, inkluzivní a efektivní,“ popisují na svých stránkách zelení rebelové.

„Organizace se zaměřuje na přímé akce občanské neposlušnosti. Důležitým prvkem je jejich nelegálnost, ale rozhodně to neznamená, že jsou všechny naše akce nelegální,“ popsala pro LN Veronika Holcnerová, mluvčí české pobočky.

V tuzemsku se XR uchytilo poměrně rychle, buňka vznikla už v ­prosinci 2018, reálně začala fungovat letos v lednu. Zásluhou příspěvků z Ameriky, které protekly přes epicentrum rebelie v Londýně, pracují v Česku pro XR tři aktivisté. Mezi města s pobočkami hnutí se řadí rychle rostoucí Praha i zakládající Brno, dále Olomouc, České Budějovice a Liberec. Brzy by měla přibýt Ostrava. Aktivity českých rebelů by měly kopírovat ty britské a postupně přitvrzovat.

Vše by mělo gradovat v týdnu od 7. října masivní občanskou neposlušností. „Narušíme obvyklé pořádky a vyzveme českou vládu, aby naplnila naše požadavky,“ slibuje česká pobočka. Bezpečnostní složky nejen u nás budou mít zřejmě na podzim plné ruce práce.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě