Doba čtení:1 m, 24 s
Podle temelínských hasičů vyžaduje hašení elektromobilů specifický přístup. Po prvotním zásahu je potřeba zajistit chlazení baterie. K tomu slouží speciální kontejner, do kterého se elektromobil umístí. Foto: iUHLI.cz

Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín mají ve svém vybavení dva nové speciální kontejnery na hašení elektromobilů. Stály 1,2 milionu korun. Hasiči zasahují v regionu i u dopravních nehod. Je důležité, aby byli schopní reagovat také na požáry aut s elektrickým pohonem, byť jsou zatím málo pravděpodobné, sdělil mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. Vloni bylo podle údajů firmy ČEZ zaznamenáno v Česku šest požárů elektromobilů.

Rozšíření technického vybavení podnikové jednotky hasičů o kontejnery pro hašení elektromobilů jsou přirozenou reakcí na rostoucí počet elektroaut na silnicích,“ uvedl velitel podnikových hasičů dukovanské elektrárny Tomáš Richter. V Česku loni bylo přes 20 000 elektromobilů.

Vědci budou zkoumat rozvoj OZE. Dostali grant půl miliardy

Podle temelínských hasičů vyžaduje hašení elektromobilů specifický přístup. „Po prvotním zásahu je potřeba zajistit chlazení baterie. K tomu slouží speciální kontejner, do kterého se elektromobil umístí,“ uvedl jejich velitel Martin Novotný. Kromě elektromobilů je podle firmy ČEZ možné tyto kontejnery využít pro hašení baterií, pneumatik a jiného materiálu, který se běžnými postupy hasí obtížně.

Loni hasiči ČEZ zasahovali v okolí elektrárny Temelín pětačtyřicetkrát. Vyjížděli k dopravním nehodám, odstraňovali spadlé stromy a pomáhali likvidovat požáry.

Hasiči dukovanské elektrárny pomáhali v regionu u 76 událostí. „Zásahy podnikových hasičů elektrárny Dukovany u dopravních nehod jsou jedním z nejčastějších důvodů jejich výjezdů do okolí,“ uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín. Doplnil, že speciální kontejnery mohou v případě potřeby posloužit i elektrárně, která počítá s větším využíváním elektromobilů ve svém vozovém parku.