Elektrárna i odboráři pomohli potřebným

Uhelná elektrárna Počerady. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Sto padesát tisíc korun z firemního 7grantu věnovala počeradská elektrárna městské části Stebno v Kryrech na Lounsku, kterou na konci června postihla přírodní katastrofa.

Pomoc obcím, ale především lidem postiženým přírodní katastrofou považujeme za samozřejmost, navíc když Stebno leží na Lounsku, tedy v regionu, ve kterém působíme. Snažili jsme se zareagovat co nejrychleji, aby obec měla prostředky co nejdříve k dispozici a mohla je využít ke své obnově,“ uvedl Stanislav Klanduch, generální ředitel Elektrárny Počerady.

Čtěte také:
Tykač: Konec uhlí ano, ale s rozumem
Česko je ve fotovoltaice závislé na Číně

Stebno poničil na konci června pravděpodobně silný proud studeného vzduchu zvaný downburst. Ten bývá v extrémních případech doprovázen větrem o rychlosti přesahující 200 kilometrů v hodině, intenzivními srážkami, případně kroupami. Předběžná výše škod po bouři byla ve Stebně, kde žije zhruba 120 obyvatel, odhadována na 80 až 100 milionů korun. Silný vítr poničil až 40 procent nemovitostí, odnášel střechy, rozbíjel okna, ničil auta a lámal stromy.

Padesát tisíc korun tornádem postiženým Mikulčicím na Moravě poslalo Sdružení odborových organizací skupiny Sev.en Energy. „Zpráva o řádění živlů na Moravě i v severních Čechách nás zastihla na výjezdním zasedání rady sdružení ve Svahové. Snažili jsme se zjistit, zda především ve Stebně nebyl přírodní katastrofou postižen některý z našich zaměstnanců. To se nepotvrdilo, navíc jsme se dozvěděli o chystané pomoci severočeské obci od počeradské elektrárny. Rozhodli jsme se proto podpořit obec Mikulčice na jižní Moravě, kde v minulosti fungoval lignitový důl a dodnes zde žije řada lidí, kteří v něm pracovali,“ vysvětlil předseda Sdružení odborových organizací skupiny Jaromír Franta.

Padesátitisícovou částku jako symbolickou podporu hornickým kolegům na Moravě odboráři poslali přímo na účet obce. Bouře s tornádem o rychlosti až 324 kilometrů v hodině postihly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Vyžádaly si šest životů a desítky zraněných. Nejpostiženějšími byly obce a města Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín.