Elektrárna Opatovice asi odstaví dva bloky

Vedení Elektrárny Opatovice vyhodnocuje, zda bude žádat o emisní výjimky pro své modernizované kotle. Foto. wikipedia.org

Elektrárna Opatovice s velkou pravděpodobností odstaví v budoucnu dva z šesti výrobních bloků. Na rozdíl od ostatních čtyř nepodstoupily modernizaci v letech 2014 a 2015, a nebudou tedy plnit emisní limity.

Jejich přestavba tak, aby splňovaly ekologické nároky, by byla velmi drahá. Zda bude nutné požádat o výjimky z emisních limitů i pro modernizované kotle, elektrárna zatím neví, řekl mluvčí elektrárny Martin Sýkora.

Čtěte také:
Brno Křetínskému teplárny neprodá
Elektrárna Opatovice má výjimku na vodu

V současné době sbíráme a vyhodnocujeme data, následně se rozhodneme, zda tento nástroj využijeme, zda výjimky budeme potřebovat,“ uvedl Sýkora. Od srpna 2021 budou platit přísnější emisní limity, dva původní staré kotle je splnit nemohou.

Dřívější tendr na druhou etapu modernizace zbývajících bloků elektrárna zrušila. „Soutěž byla zrušena s ohledem na budoucí evropskou strategii odklonu od uhlí, objem investic, které přesahovaly miliardu korun, i možnost vyrábět potřebnou energii s dostatečnou rezervou tepelného výkonu pouze na čtyřech již retrofitovaných blocích,“ uvedl Sýkora.

I se čtyřmi kotli je podle něj elektrárna schopna vyrábět potřebnou energii s dostatečnou rezervou tepelného výkonu. Záložní zdroje má i v Pardubicích, Hradci Králové a Chrudimi.

Elektrárna Opatovice zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 61 000 domácností, nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Její elektrický výkon je 363 megawattů, tepelný výkon 698 megawattů. Elektrárna patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá Daniel Křetínský.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu