Elektrárny Opatovice zdraží od ledna teplo

Elektrárna Opatovice nad Labem je součástí Energetického a průmyslového holdingu. Foto: wikipedia.org

Elektrárny Opatovice (EOP) zdraží od ledna teplo o 1,4 procenta. Zdražení bude nižší než inflace. Firma dodává teplo domácnostem v regionu Pardubic a Chrudimi a částečně také na Hradecku.

Elektrárny Opatovice jako dodavatel tepla z kombinované výroby musí čelit skokovému nárůstu cen emisních povolenek, který má zásadní dopad na výši nákladů na výrobu tepla všech klasických tepláren,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Počtová.

Čtěte také:
Horkovod v Chrudimi půjde pod zem
Třiadevadesátitunový unikátní drobeček

Zdražení tepla ale nebylo tak vysoké, protože od ledna platí nižší daň na teplo. Daň z přidané hodnoty se sníží z 15 procent na deset procent, čímž se částečně kompenzuje růst cen emisních povolenek, uvedla Počtová.

Za jeden gigajoul domácnosti zaplatí příští rok 528 korun. Tříčlenná rodina spotřebuje odhadem 25 GJ. Cena tepla od EOP je od roku 2015 dvousložková. Vedle peněz za odebrané teplo klient platí také fixní částku za sjednaný výkon.

Společnost dodává teplo 35.000 domácnostem na Pardubicku a Chrudimsku a některým odběratelům na Hradecku. Cena tepla z Opatovic je nadále pod republikovým průměrem, dodala Počtová. Podle Teplárenského sdružení ČR teď teplo z uhlí v ČR stojí v průměru 605 korun, ze zemního plynu pak asi 620 korun za GJ.

Domácnosti, které odebírají teplo od městské společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, budou mít cenu jinou. V příštím roce za teplo zaplatí o 3,2 procenta víc než letos, za GJ dají 552 korun. Firma kupuje teplo z Opatovic nad Labem a dodává je 24.000 domácnostem. Cena je jednosložková.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech