Elektřina je nejdražší za pět let

Polostátní společnost ČEZ již začátkem měsíce oznámila, že zákazníkům zdraží elektřinu v průměru až o čtyři procenta. Foto: ČEZ

Cena elektřiny na energetických trzích se poprvé po pěti letech přehoupla přes 40 eur za megawatthodinu. Aktuální růst pocítí hlavně velcí spotřebitelé, domácnostem proud podraží až se zpožděním.

Za aktuálním růstem silové elektřiny stojí zdražování dalších komodit. Nahoru jdou ceny uhlí, plynu i emisních povolenek, které si musí velké firmy kupovat na každou tunu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší. Zatímco jedna povolenka stála loni touto dobou asi 4,5 eura, dnes se prodává těsně pod hranicí 14 eur, napsal server iHNED.cz.

Čtěte také:
Rozšíření Dukovan může narazit na Brusel
Šnobr: Vedení ČEZ poškozuje akcionáře

Ceny elektřiny klesaly dlouhé roky z absolutních maxim okolo roku 2008 a 2009, kdy se jedna megawatthodina prodávala i okolo 90 eur, až do jara 2016, kdy dosáhly svého dna zhruba na úrovni 21,5 eur/MWh. Dnešních 40,1 eura tak představuje růst o více než 85 procent za dva roky.

Na výkyvy cen jsou nejvíce citliví velcí spotřebitelé elektřiny, kteří si ji sami nakupují na trzích. U malých firem a domácností přichází zdražování většinou se zpožděním, jelikož pro ně dodavatel proud nakupuje postupně a výsledné náklady jsou mixem různých pořizovacích cen.

Dvouletý růst cen nicméně zákazníci určitě pocítí. Zdražování již dříve nevyvrátila například Pražská energetika, určitě k němu sáhne největší tuzemský dodavatel, polostátní společnost ČEZ. Ta již začátkem měsíce oznámila, že zákazníkům zdraží elektřinu v průměru až o čtyři procenta. „Nové ceníky budou platné od června, jiné než tyto již dříve avizované změny neplánujeme,” řekl HN mluvčí ČEZ Roman Gazdík k aktuálnímu růst cen elektřiny na burzách.

Mohlo by vás zajímat: 
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů 
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly