Energetická bezpečnost už není potřeba?

Bez přímého spojení s rakouským Baumgartenem, nebudeme mít spojení s jižní větví evropského zásobování plynem, které je zároveň také hlavním obchodním místem plynárenství ve střední Evropě. Foto: wikipedia

Zpráva o tom, že Energetický regulační úřad (ERÚ) z desetiletého investičního plánu společnosti Net4Gaz vyřadil přímé propojení českých a rakouských plynovodů se nedostala na titulní stránky novin. Vždyť jde jen o 61 kilometrů potrubí známého pod zkratkou BACI a spojení s Rakouskem – jedinou sousední zemí, s níž přímé „plynové“ propojení nemáme. Ale to máme zajištěné přes kamarádské Slovensko. Tak o co jde, že?

O nic menšího, než o českou energetickou bezpečnost. Tím, že nebudeme mít přímé spojení s rakouským Baumgartenem, nebudeme mít přímé spojení s jižní větví evropského zásobování plynem. A také hlavním obchodním místem plynárenství ve střední Evropě, jak upozornil týdeník Euro. Mimochodem zřejmě jediné médium, které tuhle zprávu přineslo.

Čtěte také:
Těžba zemního plynu prudce roste
V Česku je drahý plyn

Jenže energetická bezpečnost nezná žádná ale – stejně jako jakákoli jiná bezpečnost – ta buď zajištěná je, nebo není. A buď pro její zajištění využijete všechny možnosti, nebo nevyužijete. Kvůli rozhodnutí ERÚ je Česko nevyužije. Může pro to být nějaký rozumný důvod?

Určitě za něj nelze považovat to, že za transport plynu přes Slovensko prostřednictvím potrubí Eustream platí Češi 7700 korun za megawatthodinu a sto kilometrů, místo běžného tisíce až 1500 korun… Leda by byli čeští obchodníci s plynem byli zároveň podílníky plynovodu  Eustream. Ale zatím v něm 51 procent drží slovenská vláda a 49 holding EPH Daniela Křetínského.

Požadavek energetické bezpečnosti a s ní související propojení členských zemí je přitom jedním z rozumných požadavků EU. „Jedině plně propojený trh zlepší v Evropě bezpečnost dodávek energie a ukončí její závislost na jediném dodavateli,“ vysvětlil komisař pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Canete.

„Společnost Net4Gas neprokázala, že by projekt výrazně přispěl k integraci trhu, bezpečnosti dodávek, hospodářské soutěži nebo udržitelnosti,“ reagoval na dotaz Eura mluvčí ERÚ Michal Kebort. „Není průkazné, že by nově nabízené kapacity po uvedení do provozu byly řádně využity, průzkumy trhu dokonce naznačují opak. Nikdo nebrání společnosti Net4Gas projekt realizovat na komerční bázi, pokud ho považuje za ekonomicky smysluplný,“ doplnil týdeníku mluvčí.

Projekt přímého propojení českého plynovodu s Baumgartenem je přitom od roku 2015 na seznamu PCI (Project of Common Interest), který vede EU. Ta také již přispěla na přípravu související dokumentace. Málo platné, čeští obchodníci budou nyní rok testovat „nabídku slovenského přepravce na speciální obchodní zónu,“ jak se pro Euro nechalo slyšet ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Teprve po jejím vyhodnocení prý padne rozhodnutí, zda se propojení s Rakouskem postaví, nebo nepostaví. Takže nejen ERÚ, ale ani MPO zřejmě pojem energetická bezpečnost nic neříká.

Zkusíme jim tedy osvěžit paměť: Pro zajištění energetické bezpečnosti nejsou a nemůžou být obchodní hlediska těmi hlavními.  Net4Gas se totiž nepotřebuje s Rakouskem propojit. To potřebuje Česko.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic