Energetické aukce budou bez solárních parků

Majitelé solárních elektráren dostávají od státu a spotřebitelů na podpoře každý rok desítky miliard korun. Na další podporu už tak podle MPO nemají nárok. Foto: wikipedia.org

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nezařadilo velké fotovoltaické zdroje do připravovaných energetických aukcí s odůvodněním, že se u nich nepočítá do budoucna s provozní podporou. Úřad už dříve sdělil, že preferuje podporu malých fotovoltaických zdrojů na střechách budov.

Se zavedením aukcí počítá připravovaná novela zákona o podporovaných zdrojích energie a energetického zákona. MPO navrhuje, aby v energetických aukcích soutěžili výrobci energií z obnovitelných zdrojů o výši provozní podpory. Myšlenkou je to, že stát si určí, kolik chce mít například větrných elektráren, a výrobci budou v aukci soutěžit o to, kdo dokáže dodat do sítě daný objem elektřiny s nejnižší veřejnou podporou.

Čtěte také:
Ústavní soud uzemnil solárníky
Stát si posvítí na soláry

Náměstek MPO pro energetiku René Neděla uvedl, že kvůli pravidelnému zákonnému zvyšování každoroční provozní podpora pro tyto zdroje dál poroste, a je proto nutné pro ně maximálně využívat investiční dotace. „Záměrem k naplnění cílů do roku 2030 bylo minimalizovat růst nákladů na provozní podporu obnovitelných zdrojů a dalších podporovaných zdrojů energie, to znamená minimalizovat nároky na státní rozpočet a příspěvky spotřebitelů z regulovaných cen energie,“ řekl.

Kontroverze v souvislosti s podporou fotovoltaických elektráren stále budí především takzvaný solární boom na přelomu desetiletí. Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie (POZE) vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Stát v posledních letech každoročně přispívá z veřejných peněz dotací 26,2 miliardy korun, zbytek zaplatí převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 340 miliard korun, loni to bylo 46,1 miliardy Kč.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu