Doba čtení:1 m, 40 s
Dolaryauhl3-imagio
Cena energetického uhlí na světových trzích neustále roste. Foto: Imagio

Analytici předpovídají v letošním roce nedostatek nabídky černého energetického uhlí, který bude způsobený zejména regulací těžby uhlí v Číně a silným růstem poptávky na rozvojových trzích v Asii.

Situace na světových trzích nahrává těžařům, kteří navyšují těžbu. Černé energetické uhlí, které v loňském roce patřilo k nejrychleji rostoucím komoditám na světových trzích, čeká podle analytiků i v krátkodobém horizontu světlá budoucnost. V roce 2017 by se dokonce po zhruba 5 letech mohl objevit nedostatek nabídky způsobený omezením těžby v Číně a silným růstem poptávky na rozvojových trzích v Asii, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Německá Energiewende je harakiri
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

Podle asijského giganta Noble Group by poptávka po energetickém uhlí mohla brzy převýšit vrchol z roku 2014. Hlavní analytik pro energetické uhlí v Noble Rodrigo Echeverri podle agentury Reuters věří, že globální nabídka na trhu s energetickým uhlím bude v roce 2017 o zhruba 13 milionů tun nižší než očekávaná poptávka, která by měla dosáhnout 911 milionů tun.

Rostoucí cena černého energetického uhlí a očekávaný nedostatek této komodity v následujících letech přiměl těžaře navyšovat produkci. Indonésie, největší světový exportér energetického uhlí, tento měsíc prohlásila, že cílí na produkci v roce 2017 kolem 470 milionů tun, přičemž původní cíl byl 413 milionů tun.

Podle Reuters jsou pozorovány také známky zotavující se produkce australského energetického uhlí. „Přesto by nedostatek globální nabídky mohl do roku 2020 dosáhnout 28 milionů tun, což znamená, že k pokrytí poptávky bude do poloviny 20. let potřeba otevřít nové doly,“ upozornil Echeverri.

V roce 2016 byl u většiny komodit včetně energetického uhlí, ropy, mědi nebo zkapalněného zemního plynu (LNG) pozorován růst ceny, přičemž nejlépe si vedlo australské energetické uhlí, jehož cena se na podzim vyhoupla až na hranici 100 dolarů za tunu.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry