V Bruselu se rozjíždí jednání o nové směrnici o energetické účinnosti. Ta jednotlivým státům stanoví, kolik energie by měly do konce roku 2030 uspořit. Úspory ale budou stát obrovské peníze.
Současná směrnice, která platí od roku 2014 a skončí v prosinci 2020, zavazuje Česko k úspoře 51,1 PJ (petajoulu) energie – to odpovídá úspoře energie o 20 procent. Do konce minulého roku jsme uspořili pouze třetinu tohoto objemu a hrozí, že cíl nedokážeme splnit. Navíc požadavek na příští desetiletku bude pravděpodobně ještě přísnější.
Čtěte také:
ODS: Energetika potřebuje politickou shodu
ANO chce stavět jádro
„Tlak ze strany Evropské komise na dosahování úspor energie ve všech členských zemích EU sílí a bude nutné na to v rámci České republiky reagovat,“ uvedl pro Hospodářské noviny mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.
Ve hře je několik variant nové směrnice. Nejpravděpodobnější je scénář, který navrhuje Evropská komise. Pro Česko by znamenal úsporu 73,5 PJ za 10 let, což je v přepočtu na jednotlivé roky úspora jen mírně vyšší než u současné směrnice. Evropský parlament je nicméně v požadavcích daleko razantnější. Na parlamentním výboru pro životní prostředí (ENVI) podpořili evropští poslanci směrnici, která by české ekonomice dávala za cíl uspořit až 192 PJ. V úterý tuto razantní podobu směrnice odhlasoval také výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE).
Úspora se může prodražit
Na plnění cílů se mají podílet všichni – kromě firem i domácnosti a stát. Mezi úsporná opatření patří třeba výměna uhelného kotle za plynový, instalace LED světel nebo zateplení budov.
Svaz průmyslu a obchodu varuje, že nás energetické úspory mohou vyjít velmi draho. Ve studii, kterou si svaz nechal vypracovat, stojí, že nejpravděpodobnější varianta, tedy úspora 73,5 PJ, by znamenala náklady až 1025 miliard korun. Přísnější návrh výborů Evropského parlamentu by vyšel dokonce téměř na 2,5 bilionu korun.
Ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek říká, že zhruba polovinu investic do energetických úspor bude muset dotovat stát, což může státní rozpočet výrazně zatížit.
Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků