Energetický trh se zklidnil

Hlavní vlnu zdražování elektřiny a plynu mají podle analytiků Češi už za sebou. Ilustrační foto: iUHLI

V Česku v prvním pololetí letošního roku meziročně ubylo změn dodavatele energií. Poskytovatele elektřiny změnilo 275 915 odběratelů, o 1,5 procenta meziročně méně. Ještě výrazněji se snížil počet změn dodavatele plynu, a to o 27 procent na 114 185.

Vyplývá to z dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). Podle analytičky portálu Ušetřeno.cz Markéty Witoszové je důvodem zklidnění situace na trhu.

V minulém roce došlo k výraznějšímu zdražování, které zákazníci pocítili opravdu znatelně. Tento rok už je situace klidnější, dodavatelé zdražují průběžně, a navíc pouze některé produkty. Očekáváme, že trend postupné úpravy cen bude pokračovat i nadále,” řekla Witoszová.

Čtěte také:
Sledování porna na internetu ničí klima
Podle vědců může za klimatické změny úbytek vegetace

Loni Češi měnili dodavatele elektřiny v rekordním množství. Počet změn za celý rok se proti roku 2017 zvýšil o téměř 60 procent na 570.511. Dosud nejvíce změn, 473.128, bylo v roce 2012. Za celý rok 2018 meziročně stoupl také počet změn dodavatele plynu, a to o 15,8 procenta na 263.425.

Analytici už dříve odhadovali, že během letošního roku mohou některým lidem vzrůst meziročně náklady na energie až o několik tisíc korun ročně. Důvodem je podle nich loňský strmý růst velkoobchodních cen, způsobený mimo jiné zdražením emisních povolenek. V posledních měsících zdražili prakticky všichni dodavatelé.

Hlavní vlnu zdražování elektřiny a plynu způsobenou tímto jevem mají podle analytiků nyní Češi nicméně už za sebou. Pokles cen ve zbytku letošního roku ani v roce 2020 ale neočekávají, počítají se stagnací nebo s dalším nárůstem cen, který už by ale měl být mírnější.

V tuto chvíli je velmi obtížné odhadnout další vývoj. Předpokládáme ale, že nás čeká spíše stagnace cen. Výrazný nárůst změn dodavatelů v tuto chvíli neočekáváme, nicméně loni bylo nejvíce realizovaných změn až ve čtvrtém čtvrtletí, kdy byly oznámeny vyšší ceny. Jak tedy bude situace vypadat v budoucnu, závisí na vývoji cen energií na burze,” dodala Witoszová.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2020, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně přes 55 eur (1400 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je asi 30 procent. Loni byl meziroční růst často i více než než poloviční. Cena plynu se od začátku loňského léta pohybuje kolem 20 eur (511 korun) za MWh, vrcholu dosáhla na začátku října, kdy se vyšplhala nad 24 eur (613 korun) za MWh.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje