Doba čtení:1 m, 53 s

Kdo si vezme na mušku vysoké ceny energií, přiláká pozornost, dostane se do médií. Energetika je nyní dobrou rouškou pro lidi, kteří mají na srdci i témata, se kterými by se do médií nedostali.

Chcete pro mír obětovat Ukrajinu, nebo přímo fandíte rozlézajícímu se Rusku? Pak váš názor – dle autora tohoto textu naštěstí – nebude v současném Česku většinový. A v médiích se s ním budete prosazovat těžko. Ani demonstrace, byť úspěšná, vám jejich trvalejší zájem nepřinese. Pokud nemáte po ruce nějaké známější jméno, jako třeba Stropnický, budete to mít s médii prostě těžké. Leda byste ke svému proruskému přesvědčení (protože i obětovat Ukrajinu, nebo její část za „mír“, je v důsledku proruské), přibalili ještě něco jiného. Něco, co rozmělní a zakryje proruské zaměření.

Takovým vhodným maskovacím prvkem jsou v současné době ceny energií. Jejich výše spolehlivě otrávila prakticky každého, vláda se v této oblasti opravdu nijak nevyznamenala, takže je zároveň po ruce příklad vládních chyb a lidé vám začínají rozumět. Když vás přijdou podpořit na náměstí, podepíší vaši petici, nebo navštíví vaši demonstraci či jinou akci, nikdo nerozezná jejich skutečný důvod. Přišli, protože nechtějí drahé energie? Nebo proto, že chtějí, aby se Česko vykašlalo na Ukrajinu? Nebo snad obojí?

Čížek: Bezemisní energetiku nemáme z čeho postavit

Čím pestřejší skladbu aktuálních témat si připravíte, tím víc lidí byste mohli na své demonstrace dostat. Tím silněji by tedy mohla zaznít vaše podpora agresivity Ruska. Vhodným doplňkovým tématem je unijní plán Green Deal, to už je také dostatečně negativně známý pojem a s vysokými cenami energií, coby jejich původce, souvisí velmi těsně. Stejně tak emisní povolenky. Aktuální příklad najdete zde.

Energetice však role této zástěrky nijak nepomůže a ceny energií to také nesníží. Ani Česko neodstoupí od Green Dealu, nebo emisních povolenek.

Protože když Čech, příslušník národa, který se musel „kvůli míru“ vzdát pohraničí, aby se z něj pak stejně stal protektorát Německa, chce přestat pomáhat národu, který se brání agresorovi, tak je to prostě hnus. A také zbabělost. Takže se s vámi nikdo slušný nebo rozumný nebude stejně bavit. A ti méně slušní začnou tvrdit, že odpor proti Green Dealu je proruská aktivita. Pak už, bez ohledu na to, že Green Deal je vskutku neuskutečnitelný a nesmyslný plán, jej bude možné kritizovat jen velmi těžko.