Energiewende brzdí kapitálové výdaje firem

Ilustrační foto: Wikipedie

Deutsche Bank ve studii uvádí, že cílů Energiewende nebude pravděpodobně dosaženo, pokud nebude nadále existovat systém štědrých dotací. Ilustrační foto: wikipedia.org

Německý obrat v energetice (Energiewende) působí jako brzda kapitálových výdajů, zejména u společností s vysokou spotřebou energie. Ty totiž nevědí, co mohou očekávat.

Ačkoliv existují cíle energetické a klimatické politiky, panuje v Německu v souvislosti s energetikou velká nejistota. Vyplývá to z výzkumu největší německé banky – Deutsche Bank. Jedním ze zdrojů nejistoty pro průmyslové podniky je podle Deutsche Bank budoucí cena elektrické energie, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Německá Energiewende je harakiri
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

Ceny elektřiny v Německu jsou v současné době výrazně vyšší než je průměr EU, v neposlední řadě z důvodu vysokého podílu daní a poplatků. Vysokou měrou se na ceně elektřiny podílí zejména tzv. EEG poplatek, kterým je financováno rozšiřování obnovitelných zdrojů energie. Nejistota ohledně podílu daní a poplatků na německé ceně elektřiny zůstane vysoká s ohledem na opakované úpravy vlády a nejisté požadavky na výši a způsob financování obnovitelných zdrojů energie.

Průmyslové podniky s mimořádně vysokou spotřebou energie (například v chemickém průmyslu nebo hutnictví) v současné době výrazně těží z výjimek, jako je například platba 15 procent příspěvku na OZE. Budoucnost této výjimky a její výše je ovšem otázkou.

Zastánci Energiewende správně argumentují, že absolutní úroveň cen elektrické energie nepředstavuje nevýhodu v mezinárodní konkurenci společností přijímajících tuto výhodu. Nicméně tento argument má značné slabiny v tom, že není jisté, jak dlouho vydrží tyto výjimky v platnosti,“ uvádí Deutsche Bank ve své studii.

Problémem je, že životnost elektráren a technologických zařízení ve většině případů dosahuje několika desítek let. Uvedené nejistoty, které lze vidět v politické diskusích, proto významně ovlivňují rozhodnutí o kapitálových výdajích. Nové kapitálové výdaje v energeticky náročných průmyslových odvětvích v posledních letech v Německu jsou nižší než výše odpisů, což představuje záporné čisté investice.

Skutečný čistý hmotný majetek, který je důsledkem dřívějších investičních činností, klesá ve všech energeticky náročných odvětvích německého průmyslu. Deutsche Bank ve studii rovněž uvádí, že cílů Energiewende nebude pravděpodobně dosaženo, pokud nebude nadále existovat systém štědrých dotací. V případě, že cíle nebudou dosaženy, vyvstává nejistota ohledně toho, jak budou politici reagovat. Přijdou drastičtější opatření, nebo dojde na úpravu cílů? Obvyklé podnikatelské riziko se zvyšuje o nejistotu vládního vlivu v podobě zákazů, nových zákonů a dotací.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu