EPH má dodávky uhlí prý zajištěny

Elektrárny Opatovice. Foto: EP Energy

Energetický a průmyslový holding (EPH) má prý dodávky uhlí pro Elektrárny Opatovice a teplárnu Komořany zajištěny. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. EPH koncem minulého týdne oznámil, že ukončí dovoz hnědého uhlí z Německa do Česka a pro rok 2016 neplánuje ani žádný další. Zatím není známo, jaké uhlí výpadek z Německa nahradí.

„Detaily k uzavřeným kontraktům na nákup uhlí nezveřejňujeme. Mohu Vás pouze ubezpečit, že pro naše teplárny máme uhlí zajištěno,“ uvedl Častvaj.

Odkud bude EPH uhlí pro svou elektrárnu a teplárnu vozit, se zatím neví. Server iUHLI.cz oslovil všechny velké tuzemské těžaře, ale nikdo z nich zatím nechtěl situaci komentovat.

Německé hnědé uhlí se dováželo z více než 300 kilometrů vzdálených dolů. Konec dodávek zmiňoval již koncem dubna ředitel Mibragu Joachim Geisler. „Dodávky uhlí do Česka skončí ještě v roce 2015,“ uvedl tehdy Geisler.

Po dvou letech tak končí snaha EPH Daniela Křetínského přednostně zásobovat největší tuzemskou teplárnu méně kvalitním uhlím z vlastních ložisek ve středoněmeckém revíru poblíž Lipska. Elektrárny loni z Mibragu dovezly zhruba 1,4 milionu tun uhlí. Opatovice původně odebíraly uhlí z dolů na Mostecku.

Čtěte také: EPH skončí s dovozem německého uhlí do ČR

Vývoz uhlí z východoněmeckých lomů kritizují tamní ekologové, podle nichž by místní těžba měla pokrývat pouze potřeby německých elektráren.

Prokázané zásoby hnědého uhlí Mibragu se pohybují na úrovni 530 milionů tun. Produkce hnědého uhlí společnosti dosahuje zhruba 20 milionů tun ročně, s potenciálním rozšířením až na 25 milionů tun ročně.

Mohlo by vás zajímat:
Analýza: Má smysl dovážet uhlí?
Cyrani: Dovoz hnědého uhlí je nesmysl
Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR