ERÚ: Ať zákazníci zjistí, kolik podpora OZE stojí

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Foto: iUHLÍ.cz

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Foto: iUHLI.cz

Evropská komise včera oficiálně oznámila, že Česko nakonec obdrží notifikace na obnovitelné zdroje energie (OZE). Energetický regulační úřad (ERÚ) ale zatím žádná nová cenová rozhodnutí nepřipravuje. Oficiální informace o úspěšném dokončení notifikačního řízení k němu prý totiž dosud nedorazily. V platnosti tak zůstávají jeho páteční cenová rozhodnutí, podle kterých by v roce 2017 klesla podpora OZE v regulované složce pro spotřebitele na minimum.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková zdůraznila, že její úřad vždy postupoval v souladu s platnými zákony a v řádných termínech. V návaznosti na neutuchající konflikt s ministrem průmyslu a obchodu se pozastavila nad tím, že podle Jana Mládka (ČSSD) „solární baroni“ notifikace již mají k dispozici. „Kdo vlastně řídí tento stát? Kdo v Bruselu notifikace vyřizoval?“ rozhorlila se Vitásková.

Čtěte také:
Mezi MPO a ERÚ to kvůli notifikacím vře
ERÚ nepočítá s podporou většiny obnovitelných zdrojů

Úřad se také ohradil vůči Mládkovu tvrzení, že cenové rozhodnutí by mělo být do týdne. „Kdyby pan ministr Mládek splnil všechny termíny, které v minulosti slíbil, neměli bychom tu dnes krizi,“ odmítla ministrovy představy Vitásková. Podle ní je při využití zkrácených termínů realistický termín až v polovině ledna příštího roku, v nejlepším případě pak do konce prosince. „Mezitím se spotřebitel může podívat, jak razantně by mu klesla cena za elektřinu nebýt podpory OZE,“ dodala s tím, že jí samotnou míra úspory překvapila a těší.

Podle ředitele odboru teplárenství Reného Neděly by v případě, že cenová rozhodnutí ERÚ z 25. listopadu nebyla nahrazena novými, klesla platba na OZE v rámci regulované složky ceny pro koncové zákazníky o více než 80 procent. To by znamenalo, že by české domácnosti od ledna platily za elektřinu přibližně o desetinu méně než dosud. Pokud však mezitím nová cenová rozhodnutí pro zdroje OZE uvedené do provozu v letech 2006 až 2012 začnou platit, cena se oproti loňsku prakticky nezmění.

Podpora OZE stojí ročně 46 miliard korun. Z toho 26 miliard jde ze státního rozpočtu a na zbývajících 20 miliard se skládají sami spotřebitelé. V září ERÚ cenovým rozhodnutím zastřešil pouze 2,6 miliardy z této sumy určené pro malé vodní elektrárny a bioplynové stanice, které již v té době měly podporu od Evropské komise schválenou. Výběr zbývajících 17 miliard dosud vázl na nedokončeném notifikačním řízení.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Extrémní bagr, ve kterém si nabijete mobil
Caterpillaru prudce klesl zisk i tržby