Vitásková: stát dal 35 miliard pro OZE ilegálně

Vitásková foto iuhli.cz

Předsedkyně ERÚ Vitásková apelovala na ministra průmyslu a obchodu Mládka, aby za vzniklou situaci převzal politickou odpovědnost. Foto: iUHLI.cz

Spor mezi Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a ministerstvem průmyslu a obchodu (MPÚ) graduje. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková dnes obvinila ministra průmyslu a obchodu, že neplní sliby a vinou jeho rezortu letos pobírá většina výrobců obnovitelných zdrojů energie (OZE) veřejnou podporu ve výši desítek miliard nezákonně.

„Orgány činné v trestním řízení mlčí. Tisíce nevinných investorů se dostávají do kleští, které zavinil stát,“ uvedla dnes v emotivně laděném prohlášení Vitásková. Jedním dechem apelovala na ministra Jana Mládka (ČSSD), aby za vzniklou situaci převzal plnou politickou odpovědnost a přiznal, že notifikace nejsou realistické. Bez rychle dokončeného notifikačního procesu podle Vitáskové hrozí „destruktivní dopady na celé národní hospodářství“.

Čtěte také:
Vitásková chce vyvlastnit Bakalův majetek
ERÚ nepočítá s podporou většiny obnovitelných zdrojů

Ministerstvo veškerou kritiku odmítá. Za zpoždění notifikačního řízení podle Mládka nemůže jeho rezort, nýbrž další instituce, které se na něm podílejí. V šestičlenné mezirezortní pracovní skupině figuruje vedle ministerstev financí a zemědělství i sám ERÚ. Ve svém posledním vyjádření MPO dokonce uvedlo, že „vysoko nad rámec požadavků Evropské komise vypracovalo mnoho dalších podpůrných a pracovních dokumentů, které mají zásadní pozitivní dopad na všechna uvedená řízení.“ Proces prý za také protahuje nutnost dosáhnout v pracovní skupině stoprocentního souhlasu.

Podle ERÚ je ministerstvo za notifikace coby gestor vůči EU jednoznačně zodpovědné, což ještě Mládek podpořil svým loňským příslibem, že budou hotovy nejpozději do letošního března. Navíc si úřad stojí za svým tvrzením, že Mládek spolu s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a vládu vloni oklamal, když označil novou podporu za pouhé pokračování předchozí, která již byla Unií schválena. Odkazuje se při tom na stanovisko Komise z léta 2014, v němž „lituje, že Česko uvedlo daný režim podpory v účinnost, čímž porušilo článek 108 Smlouvy o EU.“

Ministerstvo bezděčně přiznalo koordinační roli v notifikačním řízení, protože bylo údajně nuceno přepracovávat nevyhovující nebo zpožděné podklady za jiné členy pracovní skupiny.  Vitásková má nicméně jasno: její úřad dodal všechny potřebné dokumenty v náležité kvalitě a včas a namísto řešení situace se MPO snaží ji očerňovat v médiích.

Podmínky pro výplatu státní podpory v oblasti obnovitelných a podporovaných zdrojů Komise stanovila již v červenci 2015. V domácích podmínkách se týkají OZE uvedených do provozu před rokem 2012, kombinované výroby energie a tepla a produkce tepla a druhotných zdrojů, což za celý rok 2016 představuje přibližně 42 miliard korun. Bez dokončeného notifikačního procesu jsou již vyplacené miliardy podpory fakticky nezákonné a hrozí za ně žaloba státu u Soudního dvora EU i mezinárodní arbitráže.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou