ERÚ: Většina OZE podporu nedostane

Doba čtení:1 m, 55 s

Ilustrační foto: Wikipedie

Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nemá většina obnovitelných zdrojů nárok na peníze z 42 miliard korun na dotované výkupní ceny energie. Vyplývá z cenového rozhodnutí, které úřad schválil včera.

Úřad vydal cenové rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) uvedených do provozu od ledna 2013 do konce letošního roku. Stanovil tak výši a rozsah podpory pro zdroje, u nichž nejsou pochybnosti o oprávněné výplatě veřejné podpory, která byla stanovena právem Evropské unie nebo rozhodnutími Evropské komise vydanými na základě v současnosti platných zákonů.

„Energetický regulační úřad musí dle zákona zejména chránit oprávněné zájmy zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích. Výplata veřejné podpory pro podporované zdroje energie tedy musí být striktně a způsobem neumožňujícím jiné vysvětlení stanovena v souladu se zákony a ostatními právními předpisy,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Čtěte také:
Vitásková nechce pustit miliardy na OZE
ERÚ: Nedostatek uhlí zdraží teplo

Ministerstvo průmyslu a obchodu již dříve označilo postup ERÚ v otázce podpory za nezákonný. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že problémy s notifikací existovaly již loni i předloni, a ERÚ přitom podporu vypisoval.

ERÚ musí dle zákona zejména chránit oprávněné zájmy zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích

Cenové rozhodnutí ERÚ nezahrnuje podporu výroby elektřiny pro rok 2016 pro výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedené do provozu od 1. ledna 2006 do 31.prosince 2012 a od 1. ledna 2016, dále pro podporu kombinované výroby elektřiny a tepla, podporu výroby elektřiny z druhotných zdrojů, podporu tepla.

Zastavení podpory kogenerace a obnovitelných zdrojů by podle Teplárenského sdružení ČR poškodilo spotřebitele tepla i důvěru investorů. Promítlo by se do hospodaření teplárenských společností, včetně dopadu do koncových cen tepla pro občany. Navíc by přišlo v období, kdy jsou již kalkulace cen tepla pro letošní zimu a rok 2016 v podstatě provedeny v souladu s cenovým rozhodnutím k cenám tepelné energie v ČR, které ERÚ již vydal.

„Další rozhodnutí je ERÚ připraven učinit bezodkladně po obdržení a Vyhodnocení stanovisek týkajících se správnosti úředního postupu A souladu s právními předpisy České republiky i Evropské unie, která si ERÚ vyžádal. Rozhodnutí očekáváme do konce roku 2015,“ uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Mohlo by vás zajímat:
Německá Energiewende ohrožuje chudé
ERÚ se kvůli razii obrátí na Ústavní soud

ERÚ bude vazalem ministerstva