Doba čtení:1 m, 3 s
Květnový dovoz uhlí po moři do Asie stoupl podle Reuters na 78 milionů tun, což je nejvíce za přinejmenším šest let. Ilustrační foto: pixavay.com

Evropské státy loni nakoupily ve světě velké zásoby uhlí. Nyní se přebytečného zbavují. Surovina z Kolumbie či Jižní Afriky tak nyní míří do Asie. Tam se ale svou produkci zároveň snaží udat i Rusko. Cena uhlí pro elektrárny tak prudce poklesla.

Ceny uhlí v Evropě se v důsledku propadu poptávky a zlevnění zemního plynu dostaly pod sto dolarů za tunu, což je nejnižší úroveň za téměř dva roky. Loni se přitom šplhaly ke čtyřem stovkám a v jednu chvíli dokonce dosáhly rekordních 460 dolarů, napsal server e15.cz.

Uhlí pro asijský trh je nejlevnější za dva roky

Uhlí míří především do Indie a Číny. Květnový dovoz po moři do Asie stoupl podle Reuters na 78 milionů tun, což je nejvíce za přinejmenším šest let.

Asijští zákazníci navíc mají možnost podobně jako v případě ropy kupovat ruské uhlí. Rusko loni podle oficiálních zdrojů vytěžila 444 milionů tun uhlí, jeho export přitom klesl o téměř osm procent na 211 milionů tun. Moskva se netají tím, že na asijské zákazníky do budoucna silně sází.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa