Evropské ceny uhlí vzrostly o 50 procent

Ke konci loňského roku činily vytěžitelné zásoby černého uhlí u nás 41,8 milionů tun. Foto: imagio

Od počátku roku stoupla cena černého uhlí o 32 procent a smazala podstatnou část loňského propadu. Foto: imagio

Velkoobchodní ceny uhlí v západní Evropě vzrostly na nejvyšší úroveň za deset měsíců a proti zhruba devítiletým minimům z poloviny února už získaly asi 50 procent. Uhlí ženou vzhůru rostoucí ceny ostatních paliv spolu s omezováním těžby a výpadky dodávek, uvedla agentura Bloomberg. Růst cen uhlí táhne nahoru i ceny elektrické energie na evropských trzích.

Jednoletý termínový kontrakt na černé uhlí s dodáním do Amsterodamu, Rotterdamu nebo Antverp zdražoval devátý den po sobě a vzrostl až o 3,2 procenta na 54,60 dolaru za tunu. Od počátku roku tato cena stoupla o 32 procent a smazala podstatnou část loňského propadu o 39 procent.

Čtěte také:
Čína: 100 miliard na útlum uhlí a oceli
Čína vyhlásila boj nelegálním dolům

Světové ceny uhlí od roku 2010 každoročně klesaly pod tlakem zpřísněné vládní ekologické regulace a v USA kvůli konkurenci levného zemního plynu. Propad cen vehnal do bankrotu největší producenty uhlí v USA a západoevropské země zavírají poslední černouhelné doly. Situace těžce doléhá i na těžaře ve střední a východní Evropě, včetně skupiny NWR, která vlastní českou těžařskou firmu OKD; ta je od minulého měsíce v úpadku a dluží přes 17 miliard korun.

V lednu letošního roku byla cena uhlí na svém dvanáctiletém minimu. K současnému růstu ceny uhlí přispívá pokles jeho produkce a významné výpadky těžby. Jedním z faktorů, které ovlivňují jeho cenu je narušení produkce v Indonésii, která je největším světovým vývozcem termálního uhlí, uvedla norská konzultační firma Nena AS.

„Letošní růst cen ropy, které se na nákladech těžby uhlí podílejí asi 40 procenty, nutí těžaře omezovat produkci nebo odkládat dodávky suroviny na trh,“ uvedl analytik Trevor Sikorski z londýnské firmy Energy Aspects. Nabídku uhlí dál snížila vlna bankrotu těžařských firem po celém světě, dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech