Doba čtení:1 m, 49 s
Provozovatel Elektrárny Počerady žádá o prodloužení současné emisní výjimky pro rtuť do konce dubna 2027, aby měl dostatek času na instalaci nové technologie. Foto: Seven Energy
Elektrárna Počerady se nachází v katastru obce Volevčice na Mostecku v Ústeckém kraji. Foto: Sev.en Energy

Lepší poslech zaručí účastníkům exkurzí v Elektrárně Počerady speciální zvuková souprava, kterou bude vybaven průvodce. V hlučnějších provozech se stávalo, že návštěvníci výklad neslyšeli.

Hledali jsme takový systém, který by byl dostatečně kvalitní, ale přitom jednoduchý na ovládání, odolný a baterie měla dostatečnou výdrž. Nakonec jsme zvolili soupravu, která se mezi odborníky nazývá šeptáková. V minulosti už jsem se s podobným systémem setkal, využívá se například při tlumočení,“ vysvětlil Radek Procházka, systémový inženýr oddělení péče o zařízení – elektro a MaR Elektrárny Počerady.

Výběr vhodného zařízení nemohl být svěřen povolanějšímu, neboť Radek Procházka pracuje ve volném čase jako zvukař. Zvítězila souprava od společnosti Albrecht, která je pro daný účel optimální.

Kraj vzal na vědomí žádost o prodloužení výjimky pro Počerady

Průvodce bude mít vysílač a hlavový mikrofon podobně jako operátor v call centru. Každý z účastníků exkurze dostane přijímač, malou krabičku, kterou si pověsí na krk a sluchátko na ucho. Způsob uchycení sluchátka hrál při výběru roli, protože všichni účastníci exkurze musí mít na hlavě přilbu, takže jim sluchátko nesmí překážet.

Pořídili jsme jeden vysílač pro průvodce a třicet přijímačů pro návštěvníky. Pro řádnou evidenci je každý přijímač označen  pořadovým číslem, aby je bylo možné v případě potřeby vyměnit. Do budoucna bychom chtěli doplnit bezdrátový mikrofon do ruky pro případný doplňující výklad a dotazy,“ vysvětlil Procházka.

V německém plánu pro konec uhlí chybí 11 GW řiditelného výkonu

Dosah přijímače výrobce uvádí sto metrů ve volném prostoru a snižuje se s ohledem na prostředí, v němž se zařízení pohybuje. Z úplného vybití se souprava nabije a je připravená k dalšímu použití za zhruba tři až čtyři hodiny. K úplnému vybití souprav by nikdy nemělo dojít, protože v provozu vydrží určitě déle, než trvá jedna prohlídka elektrárny.

S novým zařízením budeme muset průvodce seznámit, ale snažili jsme se, aby ovládání bylo pro něj i ostatní uživatele co nejsnazší. Na začátku roku jsme měli v Počeradech školní výpravu, takže jsme si zařízení vyzkoušeli a fungovalo bez   problémů a bez výpadků signálu,“ dodal Radek Procházka.