
Máme nanejvýš 12 let na to, abychom vytvořili náhradu za uhelnou energetiku, na řešení se ale nepracuje. Je to nebezpečné. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to uvedl energetický expert Vratislav Ludvík.
„Stát se řítí do jisté propasti. V momentě, kdy přestaneme těžit uhlí, přijdeme o celý elektrárenský výkon pro regulaci, přijdeme o většinu kapacity centralizovaného zásobování teplem. Na řešení máme jen 12 let. Problém je zcela evidentní, je datovaný. Máme přesně určený čas k tomu, abychom definovali řešení a hlavně abychom ho realizovali,“ řekl Ludvík.
Představy, že uhlí lze nahradit jádrem nebo obnovitelnými zdroji, jsou podle něj nereálné. Jako optimální řešení navrhuje výstavbu husté sítě malých plynových kogeneračních jednotek, jež vyrábějí teplo i elektřinu současně. Nejdřív by takové stanice měly vznikat na sídlištích.
Parní uhelné elektrárny nám v současné době dávají 48 gigawatthodin ročně, mají instalovaný výkon 11,8 gigawattu. A toto musíme nahradit. S koncem uhlí navíc přijdeme o celý regulační výkon, bez kterého soustavu provozovat nelze.
„Pokud přestaneme těžit uhlí, přicházíme asi o 56 procent naší instalované kapacity. A to je ta propast, ten malér, který nás čeká. Tahle elektřina bude chybět, i když se bude zvedat podíl obnovitelných zdrojů třeba až na úroveň instalovaného výkonu těch rušených elektráren. My potřebujeme nahradit uhelné zdroje během následujících 12 let něčím, co bude za prvé samostatně spolehlivé, za druhé ekonomicky přijatelné. A za třetí, neříkám, že žádoucí, ale nejméně škodlivé z ekologického hlediska. Něčím, co bude schopno krýt výkon zelených elektráren v době, kdy nevěje a nesvítí. Němci tuto situaci řeší plynovými elektrárnami,“ vysvětlil Ludvík.
Takže čím nahradit uhlí? „Jsem přítel plynu. Domnívám se, že by bylo velmi jednoduché postavit velkou síť malých zdrojů na bázi kogenerace, tedy na výrobu elektřiny a tepla z plynu. Těmito kogeneračními jednotkami by se měly nahradit v prvé řadě všechny předávací stanice tepla u sídlišť. Za druhé, měli bychom z nich vytvořit celou kompletní zálohu zelených elektráren tak, aby bylo možno z nich plynule dodávat elektrickou energii za situace, kdy počasí není solárům a větrníkům příznivo,“ uvedl expert.