Doba čtení:2 m, 42 s
Podle premiéra Petra Fialy není Česko schopné z obnovitelných zdrojů vyrobit dost energie. S tímto názorem souhlasí rovněž odborníci. Foto: Facebook Petr Fiala

„Česká republika není schopna z obnovitelných zdrojů vyrobit dost energie,“ prohlásil po novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem premiér Petr Fiala. Česko bude podle něj hledat v EU spojence pro podporu jádra.

Česko spolu s některými dalšími zeměmi v čele s Francií usiluje o to, aby jadernou energetiku uznala Evropská unie jako čistý, obnovitelný zdroj energie. Již k tomu byl učiněn první krok. Evropská komise je pro zařazení zařadit jádra a zemního plynu za určitých podmínek na seznam zelených investic. Plány Bruselu, který chce dát investorům návod, do jakých technologií se vyplatí vložit peníze, ale kritizují ekologické organizace.

Komise dá podle návrhu zelený status těm novým blokům jaderných elektráren, které získají povolení pro stavbu nejpozději v roce 2045. Podle serveru českého deníku Hospodářské noviny by to Česku umožnilo postavit nové bloky jaderných elektráren Dukovany či Temelín.

OZE v zimě? Tady jsou fakta!

Zařazení jádra mezi čisté zdroje energie je jedním z klíčů k energetické soběstačnosti České republiky. Potřebují to naše domácnosti a potřebuje to i náš průmysl,“ uvedl Fiala. Jde podle něj o jednu z klíčových priorit nové vlády. „Navržený materiál je dobrý signál. Uděláme vše pro to, abychom pro Českou republiku tuto agendu dotáhli do úspěšného konce,“ dodal premiér.

Rakousko hrozí žalobou

Proti jádru se ale staví Německo i Rakousko. To dokonce hrozí žalobou. Rakouská ministryně pro klima a energetiku Leonore Gewesslerová již pohrozila právními kroky proti plánům Evropské komise (EK) zařadit za určitých podmínek energii vyrobenou z jádra a zemního plynu mezi šetrné ke klimatu. K žalobě vyzvala německou vládu také opoziční postkomunistická strana Levcice, informovala agentura DPA.

Pokud budou plány realizovány v této podobě, podáme žalobu,“ napsala na twitteru politička za Zelené. Rakouská ministryně také uvedla, že EK se snaží svým návrhem v případě jádra a zemního plynu provádět takzvaný greenwashing, tedy vyvolat falešné zdání o jejich prospěšnosti pro životní prostředí. „Jaderná energie je nebezpečná a není řešením v boji proti klimatické krizi,“ dodala ministryně.

Expert: Neuspěchejme zavírání konvenčních zdrojů

Stranický expert Levice pro evropské otázky Andrej Hunko uvedl, že Německo by se mělo k případné žalobě Rakouska přidat. Podle tohoto německého politika nestačí, aby jeho země v Radě EU hlasovala proti návrhu, neboť ke schválení bude zapotřebí jen kvalifikovaná většina členských států. Podle místopředsedy parlamentní frakce vládních sociálních demokratů (SPD) Matthiase Miersche by Německo mělo „vyčerpat veškeré možnosti k zabránění podpory této technologie na evropské úrovni“. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck, který stejně jako Gewesslerová pochází z řad Zelených, už dříve uvedl, že Německo pro návrhy EK hlasovat nebude. Možnost podání žaloby ale zatím nezmínil.

Rakousko patří v Evropské unii k nejhlasitějším kritikům jaderné energetiky. Na základě referenda z roku 1978 se tato alpská republika rozhodla nezprovoznit svou dokončenou elektrárnu Zwentendorf a následně se trvale zřekla výroby energie z jádra. Dlouhodobě se staví odmítavě k jaderným energetickým programům sousedních států, mezi nimi i Česka.

Německo se rozhodlo opustit jadernou energetiku po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011. K poslednímu dni loňského roku odstavilo trojici svých jaderných elektráren, zbývající tři vyřadí z provozu do konce tohoto roku.