Fotbalové trápení uhlobarona Křetínského

Pohled na výsledky Sparty Daniela Křetínského těšit nemůže. Foto: EPHOLDINGKřet

Fotbalová Sparta podle deníku E15 v minulé sezoně zaznamenala rekordní ztrátu 723,8 milionu korun. Od příchodu majitele Daniela Křetínského v roce 2004 skončil klub jen dvakrát v plusu v sezonách 2004/05 (31,8 milionu) a 2016/17 (22,6).

Čím to je, že se jinak velmi úspěšnému byznysmenovi, který z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) postupně vytváří jednu z největších energetických firem Evropy, na fotbalovém hřišti tak hrubě nedaří?

Stačí si dát výsledky proti sobě. V loňském roce EPH utržil šest miliard eur (153 miliard korun) a provozní zisk před odpisy dosáhl 1,82 miliardy (46,7 miliardy korun). To znamená meziroční nárůst o téměř dvacet procent. Čistý zisk holdingu tak stoupl na 22,5 miliardy korun. To jsou opravdu úctyhodné výsledky.

Možná i proto tisíce fanoušků Sparty nevěřícně sledují, jak špatně si jejich milovaný klub pod Křetínským vede. Nejen ekonomicky, což asi příznivce až tak netrápí, ale i sportovně. Na účast v Lize mistrů už si na Letné skoro nepamatují. Poslední ligový titul získala Sparta v roce 2014. Momentálně se nachází až na pátém místě ligové tabulky s hrozivou ztrátou patnácti bodů na největšího rivala, tedy Slavii. Ta navíc stále bojuje v evropských pohárech, ze kterých se Sparta poroučela po ostudném výbuchu se srbskou Suboticí. V rudém dresu se přitom po hřišti prohánějí hráči jako Nicolae Stanciu, kterého Sparta koupila téměř za sto milionů korun, a další reprezentanti řady zemí s milionovými platy. Sportovní výsledky ale vynaloženým nákladům absolutně neodpovídají.

Čtěte také:
Křetínský a Tkáč chtějí ve Francii privatizovat
Zlikvidují Němci Evropu klimatickým bojem?

Kde je tedy onen zakopaný pes? Při pročtení diskusních fór, kde se setkávají sparťanští fanoušci, najdete možné důvody velmi rychle. Sparta je špatně řízena. Ve vedení klubu nepůsobí odborníci, ale lidé, jejichž jedinou kvalifikaci spatřují fanoušci v tom, že se jedná o Křetínského přátele. Z toho vyplývá, že klub nemá žádnou koncepci. Nedokáže zapracovávat mladé hráče, které vychová klubová akademie. Výběr posil, které klub za velké peníze hledá především v zahraničí, připomíná pověstné kupování zajíců v pytli. Není jasné, kdo je za co ve Spartě zodpovědný. Fanoušci se tak stále častěji shodují na tom, že nikdo za nic.

Mnozí z nich navíc nemůžou přijít na jméno sportovnímu řediteli a už několik měsíců také trenérovi Sparty Zdeňku Ščasnému. Vyčítají mu, že nedokáže využít potenciál hráčů (sám Ščasný nedávno uvedl, že Sparta má lepší hráče než Slavia) a vtisknout týmu herní tvář. Výsledkem je všeobjímající chaos ve vedení klubu i na hřišti.

Jde o nepochopitelný stav. Křetínský je evidentně schopný člověk, který navíc působí dojmem, že mu na Spartě záleží. Je tedy záhadou, proč nedokáže najmout do Sparty skutečné odborníky, kteří jeho peníze přetaví ve výsledky.

Vrabci na pražských střechách si cvrlikají, že Křetínský propadl pocitu, že fotbalu rozumí nejlépe on sám. V klubu tak zaměstnává „kývače“, kteří ho v tomto pocitu utvrzují. Pohled na výsledky ale ukazuje, že jde o cestu do pekel. Miliardář by si to měl velmi rychle uvědomit a začít konat. Jinak totiž začne brzy na své Letné slýchávat hromové: Křetínský ven.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo dostalo k narozeninám novou lopatu
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu