Doba čtení:1 m, 13 s
Spisovatel Ondřej Neff a odborník na rekultivace Stanislav Štýs (vpravo). Foto: uhelnesafari.cz

Fotografie rekultivátora Stanislava Štýse, které zachycují proměny města Mostu, budou v příštím roce vystaveny v reprezentativních prostorách Pražského hradu. Záštitu nad výstavou převzal prezident Miloš Zeman. Deníku.cz to potvrdil Štýs. Výstavu Proměny města Mostu si lidé mohou již od 13. listopadu prohlédnout v mosteckém středisku Vysoké školy finanční a správní. Jde o soubor 40 fotografií uspořádaných do dvojic, které zachycují místa v okolí Mostu v průběhu několika desetiletí vždy před a následně po rekultivaci krajiny, kde se těžilo uhlí.

„Pokaždé mne trochu překvapí, že jsem prezentován jako fotograf, ačkoli sám sebe považuji v první řadě za rekultivátora. Během let jsem ale zjistil, že obrazová informace má mnohem větší hodnotu a dopad než sebelépe formulovaný text, a to mne donutilo se naučit i trochu fotografovat,“ řekl na vernisáži Štýs.

V prostorách vysoké školy je veřejnosti až do konce letošního roku prezentována rozšířená verze putovní výstavy, která vznikla za podpory Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM). Od jara byly snímky rekultivovaných ploch k vidění v mosteckém pracovišti Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava. „Máme v plánu výstavu nabídnout i dalším zájemcům, například školám v regionu,“ uvedla Miroslava Jandeková z HSRM.

Na výstavě na Pražském hradě se dohodly mostecký Rotary klub, jehož je Štýs členem, a správa hradu. Výstava bude výrazně rozšířena i o další snímky z jeho sbírky, která čítá několik stovek fotografií.