Doba čtení:1 m, 20 s
Podle francouzského prezidenta Macrona Evropa potřebuje nový energetický model. Foto: wikipedia.org

Německo a Francie chtějí pokračovat v přeměně svých ekonomik na klimaticky šetrné a v rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, ale s respektem odlišných technologických přístupů, stojí ve společném prohlášení po jednání vlád obou zemí. Zatímco Francie spoléhá na jadernou energetiku, Německo se od ní cíleně odklonilo.

V Paříži se při příležitosti 60 let od podpisu Elysejské smlouvy o spolupráci Francie a Německa setkaly vlády obou zemí.

Budoucnost, stejně jako minulost, stojí na spolupráci našich dvou zemí, jako hybné síly spojené Evropy,“ citovala agentura AFP Scholze. Podle DPA kancléř připojil i poděkování ve francouzštině. „Děkuji našim francouzským bratrům a sestrám za jejich přátelství,“ uvedl a vděčnost vyjádřil i Macronovi.

Německá vláda chce povinné chytré elektroměry

Německo a Francie se musí stát průkopníky při obnově Evropy,“ řekl Macron na první ze dvou tiskových konferencí. Evropa podle francouzského státníka potřebuje nový energetický model, podpořit nové technologie a inovace a prosadit Evropskou unii, která zvládne převzít roli „plnohodnotné geopolitické mocnosti, co se obrany, vesmíru a diplomacie týče“.

Německo se podle Macrona připojí k projektu výstavby podmořského vodíkového potrubí H2Med mezi Španělskem a francouzským městem Marseille. Spolupráci obou zemí na evropském zajištění surovin, energie nebo objevování vesmíru potvrdil i Scholz. Evropa podle něj musí být schopná ochránit své hodnoty a demokracii před autoritářstvím.

Oba státníci v Paříži zopakovali, že chtějí nadále podporovat Ruskem napadenou Ukrajinu. Zatímco Macron nevyloučil, že by Francie mohla poslat Ukrajině tanky Leclerc, Scholz chce poskytnutí německých tanků i nadále konzultovat s partnery, uvedla agentura Reuters.