Francie nezavede daň pro uhelné elektrárny

Zavedení uhlíkové daně by ohrozilo až 5 tisíc pracovních míst. Foto: wikipedia.org Wladyslaw

Zavedení uhlíkové daně by ohrozilo až 5 tisíc pracovních míst. Foto: wikipedia.org Wladyslaw

Francouzská vláda při jednání parlamentu na konci minulého týdne vypustila dodatek, jenž by zavedl uhlíkovou daň na emise z uhelných elektráren. Ustoupila tak tlaku odborů sdružujících horníky a pracovníky v energetickém průmyslu.

Ještě v dubnu letošního roku přitom francouzský prezident François Hollande představil návrh na zavedení minimální ceny emisních povolenek pro tepelné elektrárny spalující fosilní paliva. Francouzská ministryně životního prostředí Ségolene Royalová později uvedla, že se opatření bude týkat pouze uhelných elektráren, uvedl server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Komise chce vyšší daně pro uhelné elektrárny
Evropa zažívá uhelnou renesanci

Tato cena dá více informací investorům a podpoří používání plynu místo uhlí v elektroenergetickém sektoru,“ uvedl k návrhu François Hollande.

Plánovaná daň by se tak dotkla celkem čtyř elektráren, dvou provozovaných francouzskou státem vlastněnou EDF a dvou provozovaných německou společností Uniper (dříve E.ON).

Plánovaná daň vedla k protestům organizovaným francouzskou odborovou organizací CGT, podle níž by zavedení takovéhoto opatření vedlo k uzavření dotčených elektráren do dvou let a následné ztrátě 5 tisíc pracovních míst.

Ministr pro rozpočet Christian Eckert tak návrh dodatku, jenž by zrušil uhelným elektrárnám výjimku na spotřební daň na uhlí, na čtvrtečním jednání vypustil. Daň by měla být zavedena později.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna