Francouzi řeší delší životnost jádra

Všech francouzských 58 jaderných reaktorů provozuje státem kontrolovaná společnost EDF. Foto: wikipedia.org Stefan Kühn

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) rozhodne v roce 2021 o případném prodloužení životnosti jaderných reaktorů elektrárenské společnosti EDF. Oznámil to ředitel úřadu Pierre-Franck Chevet.

Všech francouzských 58 jaderných reaktorů provozuje státem kontrolovaná společnost EDF. Životnost reaktorů, které byly vyrobeny vesměs koncem 70. a počátkem 80. let, byla plánována na 40 let a nyní se chýlí k závěru. EDF žádá o prodlužení životnosti na 50 až 60 let.

Čtěte také:
Francie do roku 2025 uzavře 17 reaktorů
Francie nezavede daň pro uhelné elektrárny

Odhadujeme, že první doporučení vydáme v roce 2020 a v roce 2021 bude následovat právně závazné rozhodnutí,“ řekl Chevet při slyšení v parlamentnímu výboru. Konstatoval, že úroveň bezpečnosti reaktorů je celkově uspokojivá navzdory řadě anomálií a incidentů hlášených v posledních týdnech. Znovu však zdůraznil, že finanční problémy společnosti EDF a dodavatele reaktorů Areva jsou z bezpečnostního hlediska znepokojivé.

Francouzská vláda minulý týden odložila dlouhodobý plán snížit podíl jaderných reaktorů na výrobě elektrické energie do roku 2025 na 50 ze současných 75 procent. Nově vláda pracuje s časovým rámcem 2030 až 2035. Uzavřeno má být až 17 reaktorů. Francie je druhým největším výrobcem atomové energie za Spojenými státy.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna