Francouzský energetický gigant je znovu v zisku

Společnost Engie se zbavuje některých svých aktiv. Zájem o ně můžou mít i čeští miliardáři. Ilustrační foto: pixabay.com

Francouzská energetická firma Engie se po třech letech restrukturalizace vymanila loni ze ztrátovosti a vykázala čistý zisk 1,4 miliardy eur (35,6 miliardy korun). Firma překvapila návrhem zvýšit letošní dividendu o 7,1 procenta na 0,75 eura na akcii.

Zisk firmy je nicméně nejnižší za deset let, v letech 2008 až 2012 přesahoval čtyři miliardy eur. V roce 2015 ale Engie vykázala ztrátu 4,6 miliardy eur a o rok později ji snížila na 400 milionů eur. Takzvané organické tržby, tedy bez započtení vlivu kurzových výkyvů, akvizic a prodeje majetku, Engie loni zvýšila o 1,7 procenta na 65 miliard eur. I ty však byly nejslabší za deset let. Zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBIDTA) na organické bázi stoupl o 5,3 procenta na 9,3 miliardy eur.

Čtěte také:
Francie do roku 2025 uzavře 17 reaktorů
Francie nezavede daň pro uhelné elektrárny

Tříletý plán transformace se nám podařilo splnit dříve, než jsme předpokládali, a proto můžeme dividendu zvýšit,“ oznámila šéfka firmy Isabelle Kocherová. Společnost se v posledních letech ve výrobě elektřiny přeorientovala z fosilních paliv na obnovitelné zdroje a zbavila se některých aktiv, loni v USA, Polsku a Británii. Strategická restrukturalizace zahrnovala prodej majetku za 15 miliard eur.

Firma bude prodávat i další aktiva. Podle některých informací by o ně mohl mít zájem Křetínského EPH. Mezi zájemce se možná zařadí i Tykačova Seven Energy, která ohlásila záměr investovat desítky miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna