
Ruská, Kremlem kontrolovaná, společnost Gazprom odeslala druhý náklad zkapalněného zemního plynu (LNG) ze svého závodu Portovaja LNG v Baltském moři do Španělska. Na ruský vývoz LNG se na rozdíl od dodávek ropy nevztahují západní sankce. Evropa však hledá způsoby, jak dodávky omezit a snížit příjmy Moskvy.
Evropský parlament minulý týden odhlasoval pravidla, která evropským vládám umožňují zakázat dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) tím, že ruským firmám zabrání v rezervaci kapacity plynárenské infrastruktury, napsal server Reuters.com.
Podle analýzy EU se ruské dodávky LNG do Evropy v loňském roce zvýšily na 22 miliard metrů krychlových (m³) z přibližně 16 m³ v roce 2021.
Tanker Cool Rover, který naložil LNG z plovoucí skladovací a znovuzplyňovací jednotky (FSRU) Maršál Vasilevskij, jej vyloží ve španělském přístavu Bilbao v terminálu BBG LNG. Gazprom a Portovaja LNG na žádost agentury Reuters o komentář nereagovaly.
Státem kontrolovaný Gazprom do značné míry ztratil evropský trh s vývozem plynu plynovody, který byl kdysi pro Moskvu hlavním zdrojem devizových příjmů.
Rusko loni dodalo do Evropy prostřednictvím plynovodů jen 28,3 miliardy m3 plynu, což je méně než 63,8 miliardy m3 v roce 2022 a 148 miliard m3 v roce 2021, což byl poslední celý rok před invazí na Ukrajinu.
Závod Portovaja LNG s kapacitou 1,5 milionu tun ročně byl spuštěn v září 2022. Většina nákladů LNG ze závodu byla odeslána do Turecka nebo Řecka, tři náklady byly odeslány do Číny.