Doba čtení:1 m, 7 s
Podle Mezinárodní agentury pro energii se v Rusku za celý loňský rok vyprodukovalo 762 miliard krychlových metrů plynu. Produkce Gazpromu ve výši 514,8 miliardy kubíků tvořila 68 procent z celku. Foto: wikipedia.org

Produkce zemního plynu ruským státním koncernem Gazprom v červenci klesla na nejnižší úroveň od roku 2008. Vyplynulo to z analýzy agentury Bloomberg.

Gazprom podle ní minulý měsíc denně vytěžil 774 milionů krychlových metrů suroviny, což bylo o 14 procent méně než v červnu. Za letošní rok podnik vytěžil 262,4 miliardy kubíků zemního plynu, o 12 procent méně než ve stejném období před rokem, napsal deník Právo.

Samsung postaví 14 lodí na přepravu LNG

Gazprom od minulého týdne posílá hlavním, baltským plynovodem Nord Stream 1 jen 20 procent kapacity, když už dříve snížil dodávky na 40 procent. Kreml tvrdí, že příčina je technická, přičemž náprava závisí na Západu, resp. na Kanadě a Německu, které zajišťovaly opravu turbíny pro plynovod a nyní údajně k opravenému zařízení neposkytly dokumenty se všemi náležitostmi. Berlín je přesvědčen, že Rusové jednají účelově a spor o turbínu je Moskvou uměle vyvolaný.

Podle Mezinárodní agentury pro energii se v Rusku za celý loňský rok vyprodukovalo 762 miliard krychlových metrů plynu. Produkce Gazpromu ve výši 514,8 miliardy kubíků tvořila 68 procent z celku.