Doba čtení:1 m, 46 s
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska. Foto: wikipedia.org

Ruský těžař plynu Gazprom zahájil na pobřeží Baltského moře výstavbu rozsáhlého komplexu na zpracování plynu společně s partnerem, kterým je firma RusGazDobyča. Komplex má být podle objemu produkce největším závodem na zpracování plynu v Rusku a jedním z největších na světě, uvedl Gazprom.

Komplex u přístavu Usť-Luga je součástí strategie Gazpromu, jejímž cílem je zaměřit se více na zpracování. Kombinovat proto bude zařízení na zpracování plynu a chemický komplex.

Čtěte také:
Ruské plynové eso v rukávu
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak v projevu při slavnostním zahájení výstavby uvedl, že komplex pomůže Rusku získat větší podíl na globálním trhu se zpracováním plynu a zkapalněným zemním plynem (LNG). Rusko plánuje do roku 2035 ztrojnásobit produkci LNG na 140 milionů tun ročně a zvýšit svůj podíl na trhu s LNG na 20 procent.

Komplex by měl být schopen ročně zpracovat 45 miliard metrů krychlových zemního plynu, vyprodukovat 13 milionů tun LNG, 3,6 milionu tun etanu a až 1,8 milionu tun zkapalněného ropného plynu (LPG). První fáze projektu má být spuštěna v roce 2024 a druhá v roce 2025. Jako základní zdroj plynu pro komplex je určen plyn s vysokým obsahem etanu z arktického regionu Jamal.

Gazprom rovněž oznámil, že podepsal dohodu s firmou RusGazDobyča o rozvoji pole s plynem Tambej na Jamalském poloostrově. Dohoda by mohla být považována za nepříznivou zprávu pro dalšího ruského velkého producenta plynu, firmu Novatek. Ta také uvažovala o společném rozvoji pole Tambej s Gazpromem. Novatek vlastní na Jamalu závod za pracování LNG s roční kapacitou kolem 19 milionů tun, napsala agentura Reuters.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Podle svých stránek se na globálních zásobách plynu podílí 16 procenty. Na celosvětové těžbě plynu se pak podílí 12 procenty. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Kontrolu nad firmou má Kreml.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa