Doba čtení:1 m, 0 s
RK 5000 je unikátní rypadlo, které váží přes 5 tisíc tun a na výšku měří 35 metrů. Foto: Vršanská uhelná

Prohlédnout si zblízka těžební giganty není tak jednoduché. Brzy se to ale změní. Skupina Sev.en ve spolupráci se studenty ze Slezské univerzity v Opavě začala digitalizovat poslední exemplář jednoho z největších těžebních strojů, rypadla RK 5000.

Těžební stroje, které kdysi vládly krajině, jsou postupně odstaveny a míří do propadliště dějin. Aby se předešlo zapomenutí na tyto unikátní stroje, rozhodla se skupina Sev.en, jedna z nejvýznamnějších těžebních společností na Mostecku, zachovat jejich památku pro další generace. Ve spolupráci se studenty ze Slezské univerzity v Opavě začala digitalizovat poslední exemplář jednoho z největších těžebních strojů, rypadla RK 5000, napsal magazín Homér.

Nakladač bude Popelka

RK 5000 bylo unikátní rypadlo, které vážilo přes 5 tisíc tun a na výšku měřilo 35 metrů. Jeho unikátnost spočívala i v nezvyklém housenicovém způsobu pohybu, který mu umožňoval překonávat i nejhorší terény. Po dokončení digitalizace vzniknou 3D snímky stroje a krátký film doplněný o autentické záběry i zvuky z provozu, které ukáží RK 5000 tak, jak jej veřejnost neměla možnost vidět.