Glencore zaplatí miliardy za australské doly

Důl Hail Creek ve státě Queensland. Foto: google.com/maps

Těžební společnost Rio Tinto kývla na prodej svých podílů v uhelném dolu Hail Creek a uhelném projektu Valeria v australském Queenslandu firmě Glencore za 1,7 miliardy dolarů (asi 38 miliard korun).

Akvizice společnosti Glencore zahrnuje 82 procent akcií dolu Hail Creek a 71,2 procent ve společnosti Valeria, napsal server australianminig.com.

Čtěte také:
Australský důl bude s Číňany provozovat Glencore
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu

V roce 2017 se z dolu Hail Creek vytěžilo 9,4 milionu tun obchodovatelného uhlí, přičemž šlo o 5,25 milionů tun tvrdého koksovatelného uhlí a 4,13 milionů tun tepelného uhlí.

„Očekáváme, že Hail Creek bude pod svým novým majitelem fungovat stále stejně dobře, zajistí dlouhodobé zaměstnání řadě lidí a bude pokračovat v pravidelných příspěvcích do rozpočtu státu Queensland,“ uvedl ředitel společnosti Rio Tinto Jean-Sébastien Jacques.

Valeria je rozsáhlý nevyužitý uhelný projekt v centrální Bowenské pánvi, asi 40 km severozápadně od Emerald. Obsahuje 762 milionů tun uhlíkových nerostných surovin a očekává se, že bude vyrábět vysoce energetické tepelné a koksovatelné uhlí.

Rio Tinto očekává dokončení prodeje v druhé polovině roku 2018, jakmile projde schválením všech příslušných úřadů. Pokud bude schválen, nákup bude druhou největší uhelnou akvizicí v australské historii.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků