Greenpeace vnikli do dolu. Skončili ve vazbě

Slovenský soud na aktivisty uvalil vazbu, za poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení jim hrozí až několikaleté vězení. . Foto: imagio.cz

Slovenský soud prodloužil vazbu na aktivisty, kteří minulý týden ve středu obsadili důlní věž dolu Nováky. Důlní věž přitom zprostředkovává většinu činností nezbytných pro funkci dolu.

Mezinárodní skupina aktivistů, mezi nimi dva Češi, vnikla ve středu 28. listopadu na důlní věž slovenského Dolu Nováky a vyvěsila tam transparent proti těžbě uhlí. Vedení dolů kvůli vniknutí cizích osob na věž, která zajišťuje všechny důležité funkce, včetně větrání šachty i samotného fárání, muselo zastavit její provoz. Na 350 horníků tak zůstalo pod zemí několik hodin odříznuto.

Čtěte také:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Policie skupinu zatkla a posléze 12 aktivistů obvinila z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, za což jim případně hrozí až několikaleté vězení. Slovenský soud, podle sdělení Greenpeace, na aktivisty uvalil vazbu. Z Česka se podle zpráv médií nelegální akce zúčastnila Jana Pravdová z českého Greenpeace a Radek Kubala z hnutí Limity jsme my.

„Způsob naplňování mise mezinárodní organizace Greenpeace je mnohokrát diskutabilní a nejednou vykazuje známky porušení zákona,“ vyjádřil se k události na webu ministerstva slovenský ministr spravedlnosti Gábor Gál. Vyjádření k aktuální kauze však s odkazem na nezávislost soudů odmítl.

Podobné akce podnikají ekologičtí aktivisté i v Česku. Letos v červenci například vnikli do dolu Bílina a vylezli na tamní velkorypadlo. V roce 2016 zase vylezli na chladicí věži elektrárny Chvaletice, do níž dokonce vyvrtali díry na přidělání transparentu.

V českých případech vyvázli radikální aktivisté pouze s peněžitými tresty. Na Slovensku jim hrozí i několikaleté tresty odnětí svobody.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků