Aktivisté z organizace Greenpeace chystají žalobu na Českou republiku. Podobně jako v některých jiných zemích chtějí žalovat stát za to, že podceňuje hrozbu klimatické katastrofy.
České soudy budou muset možná už na podzim rozhodovat o tom, zda vláda musí povinně chránit občany před klimatickými změnami. Serveru INFO.CZ to potvrdil mluvčí české pobočky mezinárodního ekologického hnutí Greenpeace Lukáš Hrábek. Žaloba by podle něj měla přinutit české politiky, aby oficiálně uznali nebezpečí plynoucí z takzvaného globálního oteplování, a neprodleně přijali zákony, které přispějí k razantnímu snížení emisí skleníkových plynů.
Čtěte také:
Brigáda v dole OKD
Vondráš: Neprchejme od uhlí!
„Především chceme ale dosáhnout toho, aby Česká republika přijala závazky, k nimž se zavázala už na světové klimatické konferenci v Paříži v roce 2015,“ řekl INFO.CZ Hrábek. Česko se společně s dalšími státy EU přihlásilo k tomu, že unie jako celek sníží do roku 2030 nejméně o 40 % produkci skleníkových plynů v porovnání s rokem 1990. Každá země měla loni za úkol připravit svůj vlastní plán snížení emisí, který nyní posuzuje Evropská komise.
Podle Hrábka je ale už dnes jasné, že Česko se ke svým závazkům postavilo velmi vágně. Žalobou chtějí aktivisté dosáhnout toho, aby byla vláda donucena ke skutečně razantním a účinným opatřením na ochranu klimatu. „Posuzujeme nyní s právníky i jinými ekologickými organizacemi všechny možnosti žaloby podle českého práva. Pokud stát zažalujeme, bude to tedy nejdříve na podzim,“ řekl Hrábek.
Pobočky Greenpeace už takzvané klimatické žaloby předaly soudům například v Norsku, v Německu a ve Švýcarsku, nově budou žalovat na podzim Rakousko. Zatím jediný úspěch však zaznamenali v tomto směru aktivisté v Nizozemí. Na základě hromadné žaloby 900 Nizozemců rozhodl loni na podzim civilní soud v Haagu o tom, že stát je povinen snížit zákonnými opatření produkci emisí v energetice a dopravě.
Soud totiž může teoreticky říci, že pokud vláda skutečně považuje klimatické změny za hrozící katastrofu, musí podle toho jednat. Soudci mohou ale teoreticky dojít i k takovému závěru, že se hrozba klimatických změn zveličuje, případně není dostatečně prokázáno, že jsou to změny vyvolané lidskou činností.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly