Doba čtení:1 m, 44 s
Podle bývalé hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové hraje v celém procesu podivnou roli soukromá poradenská agentura AQE, která měla údajně nejen vybírat hodnotitele, připravovat kritéria hodnocení, ale navíc i zpracovávat některé projekty. Foto Jana Mračková Vildumetzová

Strategické projekty Fondu spravedlivé transformace (FST) v Karlovarském kraji se týkají rozvoje výzkumu, sanace brownfieldů, podpory lázeňství, kreativních oborů nebo investic v okolí bývalého dolu a nyní jezera Medard. Ze 46 podaných projektů doporučili hodnotitelé 11, šest od Karlovarského kraje nebo jeho organizací. Krajská opozice výběr strategických projektů napadla jako netransparentní.

Kromě projektů Karlovarského kraje a krajského Institutu lázeňství a balneologie se mezi 11 vybraných strategických projektů dostaly i dva projekty Sokolovské uhelné, které se transformace týká nejvíce. Jeden se zaměřuje na regeneraci brownfieldů a jejich přípravu pro další využití, druhý pak rozvojem oblasti kolem jezera Medard.

Čtěte také:
Odborníci: Vláda se musí vymezit proti povolenkám
Němci směřují k energetické závislosti

Hejtman Petr Kulhánek (za STAN) řekl, že i projekty, které nebyly vybrány mezi strategické, mají šanci na podporu v jiné části evropského dotačního programu, který má pomoci s přeměnou uhelného regionu.

Neznamená to, že projekty, které nebyly vybrány jako strategické, končí v tomto procesu. Naopak v nich vidíme obrovský potenciál a jsou to projekty, které by se měly zapojit do připravovaných tematických výzev, tedy soutěžních projektů, nebo grantových schémat,“ uvedl Kulhánek.

Opozice kritizovala vedení kraje, jež podle ní utajilo všechny informace o transformaci a rozdělování alokované částky. „Neproběhla totiž žádná veřejná diskuse o krajské strategii, nediskutovalo se nad předloženými projekty, nediskutovalo se nad parametry výběru projektů a navíc ani jména samotných hodnotitelů nebyla žádným krajským orgánem schválena,“ uvedla opoziční zastupitelka a bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

V celém procesu hraje podivnou roli soukromá poradenská agentura AQE, která měla údajně nejen vybírat hodnotitele, připravovat kritéria hodnocení, ale navíc i zpracovávat některé projekty. S takto pojatým procesem transformace regionu nemůžeme souhlasit,“ dodala.

Mezi úspěšné patří i město Aš s podporou místního podnikání nebo Boží Dar s regenerací vrcholu Klínovce. Využít krajinu v kraji má pomoci i projekt České zemědělské univerzity v Praze.