Hanák: Zelení jsou ohrožením průmyslu

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav hanák. Foto: wikipedia.org Tito Varhanov

Prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka děsí vyšší zastoupení zelených v Evropském parlamentu. Obává se jejich tlaku, který může poškodit český průmysl. Hanák to řekl v rozhovoru pro server idnes.cz.

„Jako šéfa českého byznysu mě trochu děsí nárůst počtu křesel pro Zelené. Pro naši zemi s vysokým podílem průmyslu je to ohrožení. Budou dál tlačit na výraznou redukci CO2, prosazovat alternativní paliva, budou proti jádru a řadě dalších věcí. Budou se snažit být aktivní, budou dělat podpůrné demonstrace. Lidé si často neuvědomují, kolik už u nás strojírenské nebo energetické firmy investovaly do ekologizace výroby. Chci ale věřit, že většina europoslanců je rozumná a že je v těch razantních věcech zkrotí nebo přehlasuje,“ řekl Hanák.

Čtěte také:
Ústavní soud uzemnil solárníky
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Vadí mu, že se omezování emisí řeší pouze v Evropě, zatímco ostatní kontinenty zaostávají. „Evropa se rozhodla, že bude v omezování emisí světovým lídrem, ale bude to stát obrovské peníze a pro český byznys to může mít likvidační následky. Nevím, zda je dobře, aby to Evropa sama „odmakala“ na životní úrovni a budoucnosti za Čínu, USA, Rusko, Indii a další země, kde tak dramatické cíle nemají,“ vysvětlil Hanák, podle nějž můžou být dopady na český průmysl až likvidační.

Můžeme mít velké starosti, pokud jde o energetiku. Zejména pokud se bude zelená síla zvedat v Německu a Rakousku, které jako sousední země budou muset dát nějaké stanovisko k výstavbě jaderných bloků. A naše energetika počítá s tím, že bude z větší části právě z jádra. Navíc jsme strojírenská průmyslová země a s tím souvisí velká spotřeba energie. A pokud v Bruselu udělají nějaký průměr, budeme se k cílům dostávat z toho nejobtížnějšího místa. Nechci být pesimista, ale následujících pět let bude mít na průmysl a na ekonomiku větší dopady než předchozích pět let,“ uzavřel prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Jaroslav Hanák

Od roku 2003 je prezidentem Svazu dopravy ČR a od roku 2011 prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR, který zastupuje zájmy 11 tisíc českých firem s 1,3 milionu zaměstnanci. V polovině května byl do této funkce zvolen potřetí. Hanák je také místopředsedou tripartity a poradcem prezidenta Miloše Zemana.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje