Hasiči cvičili s báňskými záchranáři

Vzhledem k charakteru a členitosti provozů jednotlivých důlních závodů je nutno podobné akce pravidelně opakovat. Ilustrační foto: HBZS

Společné taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému (IZS) Moravskoslezského kraje  prověřilo spolupráci hasičů ze stanice HZS MSK Karviná a záchranářů z HBZS Ostrava při řešení mimořádné situace v povrchovém provozu OKD.

Námětem cvičného zásahu  v provoze drtírny a třídírny Úpravny ČSM v Důlním závodě 2 – Sever bylo zablokování válečku na pásovém dopravníku s následným vznícením potahu doprovázeným velkým množstvím kouře, uvedl Měsíčník Horník.

Čtěte také:
V bývalém lomu dnes cvičí potápěči a záchranáři
Záchranáři z Mostu oceněni

Vybrali jsme úpravnu ČSM proto, že podobné prostory patří z hlediska možnosti vzniku požáru k rizikovým. Naposledy zde byl ostatně požár zaznamenán vloni v květnu a došlo tehdy ke škodě na pásovém dopravníku,“ vysvětlil vedoucí odboru řízení bezpečnosti OKD Pavel Zajíček. Kromě koordinace zásahu hasičů a báňských záchranářů sledovalo cvičení i prověření postupů zaměstnanců úpravny, inspekční služby a průvodce ZBZS ze stonavské šachty.

Námětem cvičení byl požár na plošině ve výšce 4,2 metru způsobený zadřením odtlačného bočního válečku. Mimořádnou událost ohlásili na číslo 3333 stálé inspekční službě, která volala hasiče a poslala na vrátnici kontaktní osobu pro navádění jejich vozidel k úpravně. Požárníci dorazili se dvěma cisternovými automobilovými stříkačkami, vysokozdvižnou plošinou a velitelským vozidlem.

Scénář počítal i s „uvězněním“ dvou zaměstnanců v prostorách velínu. Proto byly hasičské jednotky po příjezdu na ČSM a navedení na místo mimořádné události rozděleny do dvou skupin – jedna dostala za úkol najít a zachránit ohrožené lidi, druhá hasit. Zasahovalo se v dýchacích přístrojích. Na poskytování první pomoci a likvidaci požáru poté nastoupila i četa HBZS. Ta vyslala vozidlo důlního výjezdu, sanitku lékařského výjezdu a velitelský automobil.

Vyzkoušeli jsme si spolupráci s báňskými záchranáři, prověřili možnosti vjezdu i následného pohybu hasičské techniky v areálu důlního závodu za běžného provozu, dostupnost a zajištění dodávek hasebních látek a dále orientaci v poměrně složitém objektu i jednání s odpovědnými zaměstnanci společnosti OKD,“ shrnul vedoucí cvičení a velitel karvinských profesionálních hasičů Marian Mrózek. Důležitým se podle něj také ukázalo ověření dojezdových časů jednotky HZS MSK z Karviné a HBZS z Ostravy-Radvanic. „Cvičení proběhlo bez výrazných nedostatků. Zároveň se ovšem ukázalo, že vzhledem k charakteru a členitosti provozů jednotlivých důlních závodů je nutno podobné akce pravidelně opakovat,“ zdůraznil Mrózek.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Zachrání Hollywood uhelnou burzu?