Hasiči dohašují požár v Dětmarovicích

Teplná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku. Foto: ČEZ

Hasiči dokončují likvidaci požáru absorbéru v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Ohniska požáru, která hasiči nechávali pod kontrolou dohořet, dohořela během neděle.

Hasiči ještě pokračují v ochlazování tlakových lahví, které byly zasaženy požárem a u nichž hrozil výbuch. Řekl to ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček.

Čtěte také:
Stane se jádro tahounem české energetiky?
Češi šetří na energiích. Mění dodavatele

Dá se říct, že v pondělí v ranních hodinách zásah bude formálně ukončen. To znamená, bude prostor pro to, aby tam vstoupili vyšetřovatelé policie i naši vyšetřovatelé, a samozřejmě i je prostor pro Elektrárnu Dětmarovice, aby dělala další záležitosti související s možným obnovením provozu,“ řekl Vlček.

V elektrárně začalo hořet v pátek okolo 10:30, požár se podařilo lokalizovat tentýž den okolo 18:00. Hořela vnitřní vestavba rekonstruovaného absorbéru, tedy zařízení, které slouží ke snižování emisí síry. Příčina požáru zatím není známa. Během požáru utrpělo újmu na zdraví osm lidí, pět pracovníků elektrárny a tři hasiči.

V tuto chvíli je ta záležitost opravdu už pod kontrolou a řešíme už jenom ty tlakové lahve, ať tam nedojde k nějakému problému. Ale nepředpokládám už, že by se něco mohlo stát,“ řekl Vlček.

Elektrárnu provozuje společnost ČEZ. Její mluvčí Marie Pásková v pátek uvedla, že škodu bude možné vyčíslit nejdříve příští týden. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. K jejich zásobování firma musí použít náhradní zdroje, dodávky by ale neměly být ohroženy.

Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.

Mohlo by vás zajímat:
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech