Hasiči se dokážou poprat i s ledem

Hasiči led_compressed

Jednou ze specifi ckých zimních činností hasičů je prořezávání ledu kolem odvodňovacích technologií. Foto: Czech Coal

Do seznamu činností, které hasiči Severní energetické během roku poskytují nejen těžebním společnostem, přibývají v zimě další.

Jde například o prořezávání ledu kolem odvodňovacích technologií na vodních nádržích například v předpolí lomů,“ připomněl Bronislav Vilhelm, velitel hasičů Sev.en. Letošní zima ale byla přece jen speciická, protože po letech byla skutečně chladná. Pro hasiče, kteří pracují s vodou, to znamenalo i jisté komplikace.

Čtěte také:
Hasiči z Bíliny mají novou cisternu
Bílina: lom s jasnou budoucností

Museli jsme občas řešit zamrzání vody nebo čerpadel, ale nejednalo se o nic, s čím bychom se nedokázali vyrovnat. Naštěstí máme v pořádku hydrantovou síť, kde si sami provádíme revize, takže nám zima práci příliš nezkomplikovala,“ dodal Vilhelm. Většina prací, kterými se podnikoví hasiči zabývají, se ale s ročním obdobím nemění.

Standardně zajišťujeme asistenci při práci s otevřeným ohněm zejména v komořanské úpravně uhlí. Už nyní si například plánujeme asistence při letní prázdninové odstávce úpravny,“ uvedl velitel. S báňskými záchranáři spolupracují při likvidaci starých důlních děl takzvaným plavením popílku. „Plavení popílku nyní provádíme na dvou místech. V území Hořanského koridoru, ale také v místech, kde probíhá přeložka Vesnického potoka,“ vysvětlil Vilhelm s tím, že až na období nejsilnějších mrazů se popílek plavil celou zimu.

Celoročně hasiči pomáhají i při likvidování záparů, zejména v lokalitě ČSA. Několikrát během zimních měsíců hasiči Severní energetické vypomáhali svým mosteckým kolegům při požárech v regionu. Šlo například o požár v jednom z mosteckých domů s pečovatelskou službou, ale také o požár haly na výrobu plastů v průmyslové zóně Joseph u Havraně na Mostecku. „Jde většinou o větší požáry, případně zásahy ve výškových budovách, kde je potřeba více zasahujících hasičů a techniky,“ dodal Bronislav Vilhelm.

Mohlo by vás zajímat:
Google obsadí uhelnou elektrárnu
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park