Doba čtení:3 m, 12 s
Mezi jednu z preventivních kontrol elektrárenských hasičů patří pravidelná projížďka celým areálem. Foto: ČEZ

Dvaapadesát výjezdů mají za sebou během prvního pololetí profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru podniku Elektrárna Počerady, a. s., ze Skupiny ČEZ. Nejvíce (26x) byla žádána jejich technická či technologická pomoc. Čtrnáctkrát je zaměstnal planý poplach a ve čtyřech případech poskytovali předlékařskou pomoc. V rámci Integrovaného záchranného systému pak vyjížděli sedmkrát. Do celkového výčtu je zapotřebí přičíst jedno námětové havarijní cvičení ve spolupráci s PČR, které se tentokráte týkalo vniknutí cizích osob do elektrárenského provozu.

Technická či technologická pomoc se například týkaly čeření vody v chladicí věži proti zamrznutí, čerpání vody z podzemních kanálů, likvidace záparů uhlí, vyprošťování osob z výtahu, únik čpavku z netěsného spoje potrubí, likvidace uniklého oleje z vozidla, dovozu vody do chladicího systému kompresorů, likvidace včelího roje a skrápění složiště proti úletu popílku při silném větru,“ přibližuje namátkou některé výjezdy Miroslav Jirkovský, velitel Hasičského záchranného sboru podniku Elektrárna Počerady, a. s. Předlékařskou pomoc podle něj hasiči poskytovali jak zaměstnancům elektrárny, tak i dodavatelských firem. „Vždy se jednalo o náhlou nevolnost na pracovišti.“

Čtěte také:
Hora: Provozovat uhelku není terno
BIS varovala Babiše před Rosatomem

V rámci Integrovaného záchranného systému zasahovali elektrárenští hasiči u šesti požárů a jednou likvidovali po silných poryvech větru spadlý strom do komunikace. „Co se týče požárů, tak na jejich pestrost si, bohužel, nemůžeme stěžovat. V jednom případě hořel na silnici za obcí Volevčice automobil, následně naše výjezdová jednotka pomáhala hasit požár komína rodinného domu v Počeradech. Víceméně tradičně nám byl nahlášen požár kontejneru směsného odpadu v obci Počerady a teď naposledy jsme třikrát za sebou vyjížděli hasit hořící obilné pole,“ doplňuje statistiku Miroslav Jirkovský.

V samotné elektrárně díky stovkám nejrůznějších preventivních kontrol a pochůzek po areálu či dozoru nad pracovišti s nebezpečím vzniku požáru, stejně jako po celý loňský rok, plamenný červený kohout nezakokrhal. „Přesto jsme čtrnáctkrát vyjížděli doslova naostro, a to kvůli spuštěné elektrické požární signalizaci. Naštěstí se vždy ukázalo, že se jedná o planý poplach zapříčiněný buď závadou na signalizaci, nebo v uplynulých parných dnech zvýšenou teplotou, případně dočasně z nějakého důvodu i zvýšenou prašností v jejím okolí,“ dodal ještě velitel hasičů.

Další významnou událostí v oblasti požární ochrany byla podle něj kontrola Státního požárního dozoru v návaznosti na udělení titulu „Bezpečný podnik“, který Elektrárna Počerady letos obhajuje. Z pohledu hasičů byla úspěšná, neboť proběhla bez zjištění závad. „Rovněž s průběhem havarijního cvičení jsme byli spokojeni. Elektrárna Počerady byla poslední ze Skupiny ČEZ, kde jsme si ještě nevyzkoušeli jak správně reagovat, když do ní vnikne někdo nepovolaný. V tom nám tentokráte byla nápomocná i Policie ČR a my se výhradně řídili podle jejích instrukcí,“ uzavřel Miroslav Jirkovský.

V současné době působí v Elektrárně Počerady i s velitelem 25 hasičů. Všichni jsou v pohotovosti čtyřiadvacet hodin denně, přičemž čtyři směny se střídají vždy po dvanácti hodinách. V praxi to znamená, že ve službě je vždy pět hasičů, včetně velitele družstva. K dispozici mají kombinovaný hasící automobil  KHA 30, Mercedes Benz ATEGO CAS 20 a dopravní vozidlo. Samozřejmostí jsou špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Pokud zasahují v areálu elektrárny, jsou schopni být na místě od jedné do čtyř minut. Jsou-li vyzváni k pomoci dispečinkem Integrovaného záchranného systému, dorazí na místo podle dojezdové vzdálenosti do deseti minut. Zasahují přitom i na Mostecku, neboť Elektrárna Počerady leží přesně na rozhraní Lounska a Mostecka. Vždy jsou ale na místě jen do příjezdu dalších hasičských jednotek, po prvozásahu se vracejí zpět na základnu v elektrárně. Vzhledem k tomu, že Elektrárna Počerady se v rámci Skupiny ČEZ stala samostatným podnikem, byla stanice vyčleněna do samostatného Hasičského záchranného sboru podniku Elektrárna Počerady, a. s. (HZSp – EPC).

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte