Havlíček: Obnovitelné zdroje uhlí nenahradí

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Foto: vlada.cz

Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) je nejlepší způsob, jak snížit emise a umožnit odchod od uhlí, jaderná energetika. Obnovitelné zdroje podle něj v Česku uhlí nahradit nemohou. Havlíček to řekl v rozhovoru pro server iHned.cz.

Všechny jaderné elektrárny, které se nyní v Evropě staví, mají zpoždění a stojí minimálně dvakrát tolik, než byl původní rozpočet. Přesto je jádro podle Havlíčka jediným zdrojem, který může v Česku v budoucnu nahradit uhlí.

Čtěte také:
Německo určuje energetickou politiku EU
Německo skončí s uhlím do roku 2038

Bez jádra budeme mít velký problém. Jsme ze 40 procent závislí na uhlí a chceme ho za 20 let utlumovat na 10 až 15 procent. A obnovitelné zdroje nám to nenahradí,“ uvedl Havlíček. „Nikdo netvrdí, že to je lehká záležitost. Je to také na dovednosti těch, kteří investují a tu elektrárnu staví. Ale tak si řekněme, kdyby se nestavělo jádro, čím bychom to uhlí nahradili? Musíme tu diskusi dostat z roviny ideologické do roviny technické a praktické. Musíme na ten energetický mix nahlížet s odstupem a realisticky. Abychom byli nezávislí, abychom splňovali bezpečnostní a ekologická kritéria. Je to finančně náročné, ale to je každý energetický zdroj. Podívejte se na podporu obnovitelných zdrojů, u kterých platíme 46 miliard ročně. Bude to drahé, ať podpoříme zelenou energii nebo jádro,“ dodal.

Ministr také vysvětlil, proč Česko nepodpořilo cíl dosáhnout uhlíkovou neutralitu v roce 2050. „Uhlíková neutralita je vize. A všichni ti, kteří o ní mluví, vědí, že se nedá v EU stoprocentně zvládnout. Je to marketingová vize. Proč? Protože bychom museli Polsko odstřihnout z mapy Evropy. Polsko má dnes 80 procent energie z uhlí a nemůže prostě uhlíkovou neutralitu stihnout,“ zdůraznil Havlíček, podle nějž je třeba v energetice postupovat zodpovědně. „Musíme to připravit tak, abychom i potom, co tu nebudeme, měli jasný plán, jak docílíme rozumného energetického mixu. Podívejte se, co způsobila neohebnost zákona v oblasti podpory solárů v letech 2005 až 2010,“ uvedl.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj