Hnutí Duha: Kombinací nedostatků vzhůru k dostatku

Na Náměstí Míru v Praze ekologisté prezentovali různé zdroje obnovitelné energie. Foto: wikipedia.org

Na pražském Náměstí Míru se ve čtvrtek 14. června mohl každý seznámit s možnostmi „energetických komunit“, využívajících obnovitelné zdroje.

V Česku málo fouká, relevantních zdrojů bioplynu je také málo a ani s energetickým využitím vody už to lepší nebude. Přesto právě tyto obnovitelné zdroje uvádějí pořadatelé z Hnutí Duha, Komory obnovitelných zdrojů a z České společnosti pro větrnou energii jako možný mix pro takzvané energetické komunity. Tedy lokální společenství malých vlastníků lokálního energetického zdroje, nebo zdrojů.

Čtěte také:
Velká trojka bude řešit energetickou budoucnost
Beneš v podezření ze střetu zájmů

Kde má v Česku vítr dostatečnou průměrnou roční rychlost, aby mělo smysl tam stavět větrnou elektrárnu, můžete zjistit ve větrných mapách. Nejspolehlivější by měly být ty na webu Ústavu fyziky atmosféry. Prakticky všechny takové lokality jsou v horských oblastech. To ovšem zase může nahrávat některým podmínkám pro stavbu malé vodní elektrárny. Jak to bude v horách s dostatečným zdrojem bioplynu, už záleží na invenci a projektech každé energetické komunity.

Budoucnost finanční podpory bioplynových stanic, včetně těch dříve postavených, není však zatím úplně jistá. Bez ní ovšem bude jejich provoz zřejmě neekonomický.

Je tedy otázkou, nakolik je v tuzemských podmínkách prezentovaný koncept energetických komunit životaschopný, když ani voda už není v současnosti jistou veličinou. A jak četné může reálně být jeho uplatnění…

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Nové Komatsu: Pohroma pro řidiče dumperů
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech