Doba čtení:1 m, 58 s
„Většina poslanců se kloní k zachování moratoria. Důvodem je zachování předvídatelného podnikatelského prostředí, což doporučila i Legislativní rada vlády,“ zdůvodnil iUHLI.cz poslanec Pustějovský. Foto: ANO

Hospodářský výbor nepřijal na středečním zasedání žádné usnesení k chystané novele Horního zákona. Většina poslanců je však pro zachování předvídatelnosti tržního prostředí.

Nejistota kolem horního zákona trvá. Poslanci Hospodářského výboru se ve středu zabývali připravovanou novelou horního zákona. K hlasování o usnesení, které se v kuloárech předpokládalo, však nedošlo.

Čtěte také:
Nováková: Stabilitu pro těžební firmy zachováme
ČR může podle Novákové odložit jádro

„Výbor se zajímal o podstatu novely, ale na usnesení nedošlo, protože návrh ještě dopracovává ministerstvo průmyslu,“ řekl iUHLI.cz předseda podvýboru pro energetiku Pavel Pustějovský (ANO).

O obsahu novely horního zákona je spor mezi ministerstvem financí a ministerstvem průmyslu, které je jejím předkladatelem. Z pohledu těžebních společností je klíčové, zda stát dodrží moratorium na zvyšování plateb z vydobytých nerostů, které je platné do roku 2021. To jim dává jistotu pro finanční plánování.

„Většina poslanců se kloní k zachování moratoria. Důvodem je zachování předvídatelného podnikatelského prostředí, což doporučila i Legislativní rada vlády,“ zdůvodňuje poslanec Pustějovský. Znamená to, že Hospodářský výbor zastává stejné stanovisko, jako jeho Podvýbor pro energetiku, který o novele jednal minulý týden (zpráva zde).

„Hospodářský výbor považuje tento zákon za velmi důležitý, proto jsme se jím zabývali, i když jej vláda ještě do sněmovny nepředložila. Kloníme se k původnímu návrhu předloženému ministerstvem průmyslu. To znamená dodržet moratorium, ale už jej neprodlužovat a do budoucna stanovovat výši úhrad každoročně,“ přidává zpravodaj zákona Leo Luzar (KSČM). „Kdyby se moratorium nedodrželo, hrozily by arbitráže, před čímž varovala i legislativní rada vlády,“ doplnil zpravodaj.

Spor o novelu horního zákona pronikl na veřejnost v únoru, kdy ji ze svého programu stáhla vláda. Podle zdrojů blízkých MPO se předsedovi vlády nelíbilo, že materiály nebyly dostatečně prodiskutovány (zpráva zde). Předloha přitom v loňském roce úspěšně prošla meziresortním připomínkovým řízením a své doporučení k ní vydala i Legislativní rada vlády. Panovala shoda v tom, že moratorium na platby za vytěžené nerosty je kvůli předvídatelnosti tržního prostředí potřeba zachovat.

Na otázky k novele horního zákona zaslané prostřednictvím tiskových oddělení v úterý minulý týden zatím ani ministryně financí, ani ministryně obchodu neodpověděla.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj