Horní zákon: Poslanci chtějí zachovat moratorium

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve svém návrhu novely navrhuje moratorium zachovat. Foto: Facebook MPO

Poslanci sněmovního podvýboru pro energetiku se dnes většinově vyslovili pro zachování pětiletého moratoria na zvyšování poplatků z těžby nerostů. To skončí v roce 2021. Úhrady by se pak stanovovaly každoročně.

Na dnešním mimořádném zasedání sněmovního podvýboru pro energetiku zástupci ministerstva průmyslu a obchodu vysvětlovali poslancům, co se děje okolo přípravy novely horního zákona. Ta byla stažena z pořadu minulého zasedání vlády jako údajně málo prodiskutovaná. Jádrem sporu se stalo zachování či nezachování pětiletého moratoria na zvyšování úhrad z vydobytých nerostů. „Finance“ jej chtějí zrušit, „průmysl“ zachovat. Návrh MPO, který moratorium zachovává, prošel bez připomínek meziresortním připomínkovým řízením, s návrhem souhlasila i Legislativní rada vlády.

Čtěte také:
Nováková: Stabilitu pro těžební firmy zachováme
ČR může podle Novákové odložit jádro

 „Podvýbor se většinově postavil za zachování moratoria z důvodu předvídatelnosti práva, která je důležitá jak pro firmy, tak pro zaměstnance, kteří potřebují a zaslouží si své jistoty,“ popsal výsledek jednání podvýboru poslanec Petr Dolínek (ČSSD).

Příští středu se tématem novely horního zákona bude zabývat Hospodářský výbor sněmovny.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj