Horní zákon poslanci už v listopadu nestihnou

Ilustrační foto: Sev.en

Novela horního zákona se na plénum Poslanecké sněmovny v listopadu nedostane. Druhé čtení tak proběhne zřejmě až při pokračování schůze 8. prosince.

Poslanci pravicové opozice zablokovali zahájení schvalování elektronické evidence tržeb. Stačila jim na to pravidelná debata o úpravách programu schůze, v níž navrhli desítky změn. Ke schvalování zákonů se tak vůbec nedostali.

Novelu horního zákona zákonodárci projednali v šesti výborech a schválili dva pozměňovací návrhy. Poslanci hospodářského výboru doporučili, aby výše úhrad z vydobytého nerostu byla fixována minimálně na pět let. Zvyšována by pak mohla být na základě vývoje tržních cen. Zajištěna by tak měla být stabilita podnikatelského prostředí, která je pro těžební sektor klíčová.

Čtěte také:
VIDEO: Ve Sněmovně se rozhořel boj o horní zákon
Horní zákon sklidil kritiku poslanců

Hospodářský výbor schválil také návrh poslance Jana Birkeho (ČSSD), který požadoval, aby stát neplatil z peněz za těžbu důlní záchranáře, ale aby tyto peníze využil přednostně na rekultivace a sanaci škod po starých důlních dílech.

Politici se již dříve shodli na zvýšení úhrady z vydobytého nerostu o 100 procent, tedy na dvojnásobek původní výše. Změna v poplatcích má přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013.

Mohlo by vás zajímat:
Horní zákon – proměny, ohlasy a důsledky
Příběh novely v čase
Novela horního zákona očima autora