Doba čtení:1 m, 54 s

Heavy coal excavator

Novela horního zákona doputovala do výborů a hned v tom prvním se dočkala kritiky od vládních i opozičních poslanců. Ústavně právní výbor žádá ministerstvo průmyslu a obchodu, aby předložilo novelu ve variantě, která by zahrnovala těžební poplatky.

Zpravodaj zákona Bronislav Schwarz (ANO) řekl, že novelu podpořit nechce. Podle něj navrhuje výběr daní méně přehledným způsobem. Vadí mu, že konečné slovo při stanovování výše sazeb by měla svým nařízením vláda, tedy podzákonným právním předpisem. „Tento způsob stanovení sazby daně je zcela nepřijatelný,“ uvedl poslanec. Upozornil na to, že pokud by vláda někdy rozhodla o zvýšení úhrad na desetinásobek, tak je to pro těžaře smrtící. „To je prostě konec s uhlím,“ dodal.

Návrh novely se nelíbí ani poslanci Marku Bendovi (ODS). „Daně a poplatky v tomto rozsahu nemůžou být stanoveny nařízením vlády. Je to neudržitelný model,“ řekl Benda. Vládní nařízení by se podle něj mohlo stát přílohou k zákonu a kabinet by mohl dostat zákonné zmocnění k jejich případnému zmírnění. Podle Bendy je stanovování daní a poplatků vládním nařízení mimořádně nebezpečné. Zejména v rozsahu zmocnění, které je v novele horního zákona.

Bendu podpořil v debatě také Vlastimil Vozka (ANO), podle kterého by vládní řešení mohlo vést k nestabilitě podnikatelského prostředí.

Čtěte také: iUHLI.tv: Má uhlí vůbec šanci?

Novela horního zákona by zvýšila výnos poplatků z povrchové těžby hnědého uhlí od těžebních společnosti pro stát. Podíl státu by vzrostl na 67 procent, zatímco podíl obcí by se snížil z nynějších 75 procent na 33 procent. Úhrada by se podle vládního návrhu počítala jako součin množství vytěženého nerostu a sazby pro jednotlivé druhy nerostů. Podle vlády je důvodem změny mimo jiné možnost pružné reakce na aktuální ekonomickou situaci.

Někteří poslanci soudí, že takové řešení by mohlo být v rozporu s ústavou. Zástupci ministerstva s argumenty o neústavnosti nesouhlasili. Poplatky je podle nich možné vybírat na základě zákona, zákonem nemusí být dány.

Náměstek ministra průmyslu Eduard Muřický přesto poslance požádal o podporu při schvalování novely. Po zhruba hodinové debatě zákonodárci projednávání novely přerušili, zabývat se jí budou zřejmě až v listopadu.

Novelou se budou zabývat také další výbory. Kromě poslanců hospodářského výboru to bude výbor rozpočtový, výbor pro životní prostředí, výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj a výbor pro sociální politiku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Ve Sněmovně se rozhořel boj o horní zákon