Horníci budou demonstrovat před Úřadem vlády

Doba čtení:2 m, 33 s

Horníci vyjádřili podporu plného prolomení limitů 29. ledna před budovou ministerstva průmyslu a obchodu.

Horníci budou dnes dopoledne protestovat před Úřadem vlády. Sdružení odborových organizací Czech Coal Group vyjádří v 8:30 přítomností mosteckých horníků podporu zástupcům odborů na jednání tripartity a jejich požadavku zrušit územní limity těžby v lomu ČSA. Serveru iUHLI.cz to sdělila hospodářka Sdružení odborových organizací skupiny Czech Coal Kristýna Voráčková.

„Akcí se chceme společně postavit za zachování našich pracovních míst i za budoucí osud celého regionu,“ uvedla Horáčková.

Akci přijedou podpořit také zástupci dalších odborových organizací, například Sdružení hornických odborů SHO Havířov, kteří zastupují horníky z OKD. Podle předáka Jaromíra Pytlíka je tato akce upozorněním na situaci v horníků v celé republice. Odboráři v OKD v současné době bojují o možnost dřívějšího odchodu některých horníků do důchodu. Jak odboráři upozorňují už dlouhou dobu politiky, nikde v Evropě není taková nepříznivá situace pro horníky jako u nás. Proti návrhům odborů SHO je dlouhodobě ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem.

Čtete také: Prolomit limity za pět let znamená problém

Jedním z klíčových bodů jednání tripartity bude návrh ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) na prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Lze čekat ostrou výměnu názorů. Mládek na konci června zveřejnil svůj návrh řešení, podle kterého by měla vláda ještě letos rozhodnout o prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly ze Skupiny ČEZ. Rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA, kde těží Severní energetická, navrhuje ministr odložit až do roku 2020.

Na rozhodování o další těžbě uhlí bude mít vliv také prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany. Podle informací serveru iUHLI.cz by se o limitech mělo definitivně rozhodnout v září, vláda má totiž naplánováno výjezdní zasedání do Ústeckého kraje.

Při projednávání limitů v únoru letošního roku byla diskuse velmi vyhrocená. Vláda se dočkala kritiky za nepřipravenost. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly byl materiál, který tehdy na jednání tripartity odboráři obdrželi, nejslabší, jaký kdy dostali. Odboráři i zástupci zaměstnavatelů se vyslovili jasně pro plné prolomení limitů.

„Hnědé uhlí je naprosto zásadní surovinovou strategií této země. Je to naše největší bohatství a bylo by hrubou chybou, pokud bychom limity neprolomili a miliony tun uhlí dováželi,“ uvedl po únorovém jednání tripartity prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Mohlo by vás zajímat:
Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020
Odložení těžby na ČSA je špatné
Na 700 horníků demonstrovalo v Praze

Zhruba 700 horníků demonstrovalo v Praze před budovou ministerstva průmyslu a obchodu za úplné prolomení těžebních limitů už koncem ledna. S ministrem Mládkem se ale nesetkali, byl totiž na zahraniční cestě v Indii a Nepálu. Demonstrace se zúčastnili především zaměstnanci Severní energetické, které se těžba na lomu ČSA týká. Přijeli ale také i horníci z Ostravska. Nesli transparenty s nápisy „Už žádný propuštěný horník kvůli limitům“, „Mládek, vrah horníků“, „Uhlí hřeje milion domácností“, „Zelená pověra domov nezahřeje“ nebo „Horníci za levné teplo“. Někteří měli placky s Mládkovou karikaturou v beranici a nápisem Vrah horníků nebo Volím teplo.