Horníci v karanténě jsou ve finanční krizi

Předseda Odborového svazu PHGN Rostislav Palička. Foto: horník geolog naftař

O koronavirové epidemii v OKD, pochybnosti odborů o konání hygienické stanice na Darkově i jednání uhelné komise mluvil v rozhovoru s HGN předseda Odborového svazu PHGN Rostislav Palička. Rozhovor přinášíme ve zkráceném znění

Jaké má epidemie dopady na zaměstnance Dolu Darkov?

Některé firmy svým zaměstnancům v karanténě hradí mzdu ze sta procent. Bohužel se v OKD potkalo několik negativních vlivů. Skutečnost, že zde máme pandemii covid-19, nízké ceny a odběry uhlí, má negativní dopady na zaměstnance a na celou důlní společnost OKD. Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku navíc ráno 26. června odstartovalo další plošné testování pracovníků OKD. Nedaří se plnit plán těžby černého uhlí, OKD tak nemá hotové peníze a zaměstnanci v karanténě se dostali do tíživé finanční situace.

Čtěte také:
Lživý plakát v dole způsobil poprask/strong>
Odbory brání nakažené horníky

Hornické odbory a vy osobně jste již dříve vyjádřil pochybnosti o přístupu Krajské hygienické stanice v Ostravě k epidemii na Dole Darkov. Proč?

Pochybnosti trvají, dnes a denně řešíme stížnosti odborářů a zaměstnanců. Uvedu příklad. Dobrovolní odboroví záchranáři ze závodní báňské záchranné služby nastoupili na pohotovost na Hlavní báňskou záchrannou stanici, byla jim ale náhle ukončena hotovost, kdežto profesionálům z HZBS nikoliv. Přišli kvůli tomu asi o 15 tisíc korun ve výplatě. Tento případ a mnohé další jsou v kompetenci krajské hygieny v Ostravě a ta rozhoduje podle klíče, který nikdo z nás nezná.

Jako předseda OS PHGN zastupujete ČMKOS i odborový svaz v takzvané uhelné komisi. Jaký z toho máte dojem?

Komise zasedala poprvé po pandemii v elektrárně Prunéřov, která symbolicky prochází procesem odstavení. Uhelná komise má tři pracovní skupiny. V první zastupuje Odborový svaz PHGN Jaromír Franta, ve druhé svazová právnička Markéta Marinková. Třetí komise, v níž zasedám já, se zabývá sociálními dopady útlumu těžby uhlí, má však zpoždění. Útlum těžby v OKD, Sokolovské uhelné nebo na Mostecku probíhá a v jeho rámci dochází rovněž k propouštění lidí. Tato skupina měla být ustavena a začít řešit dopady a následky útlumu daleko dříve. Je symbolické, že ve třetí skupině mají ekologické organizace dva zástupce, kdežto zaměstnanci pouze jednoho. Výstup a doporučení vládě bude dodáno se zpožděním, zřejmě na konci roku.